Boys Cross Country – Est. 1964 < 57 years >
Girls Cross Country – Est. 1974 < 47 years >
Go to link below for complete 2021 FDL Cardinals Daily/Weekly Spring Schedule and Rescheduled events
http://www.foxvalleyassociation.org/public/genie/240/school/4/
.
Girls Cross Country Roster
Hanna Freund 12
Olivia Bohn 11
Jaimie Deschand 11
Sarai Draves 11
Autumn Ogie 11
Sydney Petrie 11
Ally Schmitz 11
Sophia Schneider 11
Rachel Cook 10
Veronika Henning 10
Alyssa Giese 10
Natalie Green 9
Gabriela Mendoza 9
Anna Namur 9
Emma Newell 9
Hannah Lee Uecker 9
Head Coach: Kevin Braun
.
The WIAA alternate season state cross-country championships are Saturday May 8th at Blackhawk Golf Course in Janesville.
The girls race is at 10 a.m. and the boys race at 11 a.m. Both genders will run a 5,000-meter course.
Fond du Lac has two runners returning from its squad that placed 17th in Division 1 last year.
Qualifiers
GIRLS TEAM
Fond du Lac – Ally Schmitz (186), Sophie Schneider (187), Hannah Lee Uecker (188), Alyssa Giese (189), Autumn Ogie (190), Jaimie Deschand (191)
.
Girls Cross Country WIAA Whitewater Sectional
Top 2 teams, Top 5 Individuals not on qualifying team advance to State
Oshkosh West 30, FOND DU LAC 35, Oshkosh North 93, Jefferson 107, Manitowoc 108, Sheboygan South 184, Columbus 186, Kewaunee 193, Whitewater 218, Gibraltar, Sturgeon Bay, Sheboygan North had incomplete teams
1, Braelee Jodarski OW 21:08.8;
2, Ally Schmitz FDL 21:27.7;
3, Sophie Schneider FDL 21:54.5;
4, Hannah Lee Uecker FDL 22:18.8;
9, Alyssa Giese FDL 22:32.6;
18, Autumn Ogie FDL 23:39.2;
.
The Fond du Lac Girls Cross Country competed at the FVA Conference Meet at Winagamie Golf Course on Friday. The Fondy Girls team finished in second place with Ally Schmitz and Sophia Schneider taking fourth and fifth place, respectively.
.
The Fond du Lac Girls Cross Country team competed at the Oshkosh North meet held at Winnebago County Park on Tuesday. The Fondy girls took first place at the meet – with four runners finishing in the top seven individually. Ally Schmitz took 2nd place, Sophie Schneider 3rd, Hannah Uecker 6th and Rachel Cook 7th.
Go to link below for complete Varsity Girls results
https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/191102/results/772406
Official Team Scores
- Fond du Lac 30
2.Oshkosh West 37
3.Appleton North 76
4.Oshkosh North 85
5.Appleton West 110
.
Individual Results (32 Runners)
2nd Ally Schmitz 11 21:08.0
3rd Sophie Schneider 11 21:26.4
6th Hannah Lee Uecker 9 22:02.6
7th Rachel Cook 10 22:44.7
12th Jaimie Deschand 11 23:13.3
30 Veronika Henning 10 25:00.1
.
Go to link below for complete JV Girls results
https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/191102/results/772407
Individual Results(31 Runners)
3rd Olivia Bohn 11 24:21.0
5th Anna Namur 9 25:01.8
16th Gabriela Mendoza 9 27:20.9
.
.
Girls Cross Country Oshkosh North Invitational (Hypothetical Scores)
Appleton North 31, Fond du Lac 51, Oshkosh West 52, Appleton West 113, Oshkosh North 120
Go to link below for complete results for Girls Oshkosh North Invitational
https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/191101/results/772402
Varsity Girls Individual Results (34 Runners)
3rd Jr Ally Schmitz 20:30.4
4th Jr Sophie Schneider 20:43.8
9th So Alyssa Giese 21:18.2
17th Fr Hannah Lee Uecker 21:52.9
19th Jr Autumn Ogie 22:10.6
20th So Rachel Cook 22:16.3
23rd Jr Jaimie Deschand 22:23.1
34th So. Veronika Henning 24:02.8
.
Girls JV Cross Country (35 Runners)
Go to link below for complete results for Boys & Girls Oshkosh North Invitational
https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/191101/results/772403
7th Fr Anna Namur 23:30.6
8th Jr Olivia Bohn 23:36.0
20th Fr Gabriela Mendoza 25:55.4
.
Appleton North Invitational
GIRLS
Appleton North 30, Fond du Lac 47, Oshkosh West 52, Appleton West 80
Top 10 runners: 1, Anika Nettekoven AN 19:51.09; 2, Braelee Jodarski OW 20:10.97; 3, Karissa Smith AN 20:22.17; 4, Ally Schmitz FDL 20:31.42; 5, Sophia Schneider FDL 20:51.95; 6, Francesca Augelli AN 21:19.51; 7, Alyssa Giese FDL 21:25.26; 8, Lily Kramer AN 21:31.84; 9, Elise Pasholk AW 21:32.12; 10, Hailey Weickert OW 21:41.99.
Boys Cross Country Roster
Ethan Andrews 12
Landon Moyer 12
Mason Schmieder 12
Charlie Quast 12
Daniel Cuesta 11
Zack Gietzel 11
Nic Golke 11
Billy Kotansky 11
Jonah Krueger 11
Cater Mittelstaedt 11
Matthew Sesing 11
Peter Szromba 11
Tyler Vang 11
Tyler Wzorek 11
Kevin Zheng1 11
Spencer Clark 10
Logan Kraus 10
Grant Long 10
Nathan Ott 10
Ray Aguilar-Meza 9
Sean Dietrich 9
Riley Jorgensen 9
Head Coach: Kevin Braun
.
The WIAA alternate season state cross-country championships are Saturday May 8th at Blackhawk Golf Course in Janesville.
The girls race is at 10 a.m. and the boys race at 11 a.m. Both genders will run a 5,000-meter course.
Fond du Lac has two runners returning from its squad that placed 17th in Division 1 last year.
Qualifiers
BOYS TEAM
Fond du Lac – Charlie Quast (130), Kevin Zheng (131), Nikolas Golke (132), Grant Long (133), Nathan Ott (134), Billy Kotansky (135), Tyler Vang (136)
.
Cross Country WIAA Whitewater Sectional
Top 2 teams, Top 5 Individuals not on qualifying team advance to State
BOYS
Manitowoc 46, FOND DU LAC 57, Oshkosh West 95, Sheboygan North 117, Jefferson 132, Whitewater 142, Kewaunee 144, Sheboygan South 199, Oshkosh North, Columbus, Sturgeon Bay incomplete teams
Top 20 finishers: 1, Mason Gates MAN 17:38.4; 2, John Thill OW 17:47.3;
3, Charlie Quast FDL 18:00.8;
11, Kevin Zheng FDL 18:52.0;
12, Nikolas Golke FDL 18:52.9;
18, Grant Long FDL 19:23.1;
19, Nathan Ott FDL 19:37.3;
.
The Fond du Lac Boys Cross Country teams competed at the FVA Conference Meet at Winagamie Golf Course on Friday.
The Fondy boys team took third place, with Charlie Quast placing fifth individually to highlight the meet for the Cardinals.
.
The Fond du Lac Boys Cross Country team competed at the Oshkosh North meet held at Winnebago County Park on Tuesday.
Individual Results (32 runners)
1st Charlie Quast 12 18:05.6
3rd Grant Long 10 18:41.3
4th Nikolas Golke 11 18:48.2
6th Nathan Ott 10 18:54.6
Go to link below for complete Varsity Boys results
https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/191102/results/772404
.
Go to link below for complete JV Boys results
https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/191102/results/772405
Official Team Scores
1. Fond du Lac 24
2. Oshkosh West 65
3. Appleton North 85
4. Oshkosh North 93
5. Appleton East 112
.
Individual Results (65 runners)
1st Billy Kotansky 11 19:44.4
4th Peter Szromba 11 20:01.1
5th Sean Dietrch 9 20:07.2
6th Tyler Wzorek 11 20:16.3
8th Carter Mittelstaedt 11 20:46.6
9th Daniel Cuesta 10 20:55.0
16th Jonah Krueger 11 21:37.2
17th Landon Moyer 12 21:41.5
30 Matthew Sesing 11 22:42.3
33 Ethan Andrews 12 22:45.6
41 Mason Schneider 12 23:24.3
42 Riley Jorgensen 9 23:39.3
.
.
Go to link below for complete results for Boys Oshkosh North Invitational
https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/191101/results/772400
Boys Varsity Official Team Scores
1. Fond du Lac 32
2. Appleton North 45
3. Oshkosh West 59
4. Appleton East 98
.
Varsity Boys Individual Results (37 Runners)
3rd Sr Charlie Quast 16:49.7
5th .Jr Kevin Zheng 17:22.2
8th So Grant Long 17:33.4
9th Jr Nikolas Golke 17:51.5
10th So Nathan Ott 17:53.4
13th Jr Tyler Vang 18:02.4
.
Go to link below for complete results for Boys Oshkosh North Invitational
https://www.athletic.net/CrossCountry/meet/191101/results/773361
JV Boys (64 Runners)
2nd Jr Billy Kotansky 19:00.8
3rd .Jr Tyler Wzorek 19:05.5
5th .Jr Peter Szromba 19:22.8
12th So Daniel Cuesta. 19:56.2
16th Jr Carter Mittelstaedt 20:29.9
19th Jr Jonah Krueger 20:36.9
21st Fr Sean Dietrich 20:46.4
22nd Sr Landon Moyer 20:48.4
30th Jr Matthew Sesing 21:44.7
39th Fr. Riley Jorgensen 22:42.6
.
.
Appleton North Invitational
Fond du Lac 31, Appleton North 44, Oshkosh West 64, Appleton West 88
Top 10 runners: 1, John Thill OW 16:36.18; 2, Elijah Geffers OW 16:38.06; 3, Kevin Zheng FDL 17:09.20; 4, Jacob Larsen AN 17:11.14; 5, Charlie Quast FDL 17:29.51; 6, Grant Long FDL 17:40.40; 7, Nik Golke FDL 17:41.80; 8, Owen Schmitt AN 17:47.44; 9, Michael Gilligan AN 17:58.86; 10, Nathan Ott FDL 18:04.78