Boys Swimming & Diving  –     Est. 1986    < 34 years >

Go to link below for complete FVA Swimming & Diving  All-Conference selections (1998-99 thru Present)

https://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

Fond du Lac joined the FVA in 1989-90 in all sports except football and then began playing football in the fall of 1993.

Below are the Fox Valley Association (FVA) Boys Swimming & Diving All Conference teams (2010-11 to Present).

We are looking for all of the FRVC & FVA Boys Swimming All Conference teams for Goodrich and FDL HS.

Below is what we have at this time – if you can add any of the years not shown below and/or corrections to the present selections below please go to the link below to contact us with your additions and/or corrections.

https://www.cardinalathleticalumni.com/contact-us/#contact

Boys Swimming & Diving FVA All Conference

1998-1999

1st Team

Brad Leopold       11      200 Free

Brad Leopold      11      100 Back

Nate Leopold       9       200 Free

Nate Leopold       9       500 Free

(incomplete)

.

1999-2000

1st Team

Nate Leopold        10    200 I.M.       (FVA Co-swimmer of the year)

Brad Leopold       12     (lost to illness before Confr. but honored by coaches)

2nd  Team

Nate Leopold        10      500 free

Steve Angeli           9       100 breast

Tom Fraser           12      100 back

.

2000-2001

1st Team

Nate Leopold         11 

2nd Team

Steve Angeli          10 

Nathan Zabel       10 

Tony Zar                11 

Honorable Mention

Brad Cords           12 

.

2001-2002

1st Team

Nate Leopold         12           (FVA Swimmer of the Year)

Steve Angeli           11 

Nathan Zabel        11 

Tony Zar                12 

Honorable Mention

Mike Trager         12 

.

2002-2003

1st Team

Steve Angeli         12 

Drew Fraser        12 

Dan McKeric      10 

Nathan Zabel     12 

Honorable Mention

Josh Hyde           12 

Pat Schmuhl      12 

.

2003-2004

Honorable Mention

Dan McKerac     11 

.

2004-2005

Honorable Mention

Dan Behnke    12

.

2005-2006

Honorable Mention

Brennan Zenner     12 

.

2006-2007

Honorable Mention

Dan McConnell    12

.

2007-2008

Honorable Mention

Brad Geitman           11      50 Freestyle

Ben Schreiber          12      400 Fr. Relay

Ryan Ronayne         12      400 Fr. Relay

Devon Van Beek     11      400 Fr. Relay

Jonathan Drewsen  10   400 Fr. Relay

.

2008-2009

1st Team    –      Devon Van Beek      12      100 Fly

2nd Team    –      Jonathan Drewsen       11      100 Freestyle

Honorable Mention 

Jon Swast           12         400 Fr. Relay

Brad Gietman    12        400 Fr. Relay

Brad Gietman    12        200 Med. Relay

Ted Glime          12         200 Med. Relay

Glen McBride – FVA Coach of the Year

.

2009-2010

1st Team    –      Jonathan Drewsen       12     50 Freestyle

Honorable Mention    –    Jonathan Drewsen     12       100 Freestyle

.

2010-11

2nd Team     Cameron Van Beek   9          500 Freestyle

Honorable Mention    Josh Dean   12       100 BRST

.

2011-12

Honorable Mention   

Riley Pankratz                9      100 Backstroke     

Cameron Van Beek       10     500 Freestyle

.

2012-13

2nd Team    Cameron Van Beek   11        500 Freestyle

Honorable Mention. –  

Cameron Van Beek   11        200 Freestyle   

Riley Pankratz         10         100 Backstroke

.

2013-14

Honorable Mention    Riley Pankratz   11         100 Backstroke

.

2014-15

2nd Team       Riley Pankratz   11         50 Freestyle

Honorable Mention    Ben Kimball   12         100 Butterfly

.

2015-16

Honorable Mention

Cameron Lock          11         100 BRST

400 Free Relay

Ben Stoffel-Murray   10    Abe Stoffel-Murray   10    Nick Dilling    9     Andrew Park   9      

200 Meter Relay

Ben Stoffel-Murray   10     –   Cameron Lock    11       Nick Dilling     9     Keegan Buros     12

.

2016-17

2nd Team

400 Free Relay

Abe Stoffel-Murray   11     Ben Stoffel-Murray   11      Cannon Lock   12    Andrew Park  10     

Andrew Park                  10        200 Free Style

Andrew Park                 10        500 Free Style

Ben Stoffel-Murray     11        100 Back Stroke

Cannon Lock                 12        100 Butterfly

Honorable Mention

200 Medley Relay

Andrew Park  10     Abe Stoffel-Murray   11       Ben Stoffel-Murray   11    –   Cannon Lock     12

Ben Stoffel-Murray      11        200 Individual Medley

Cannon Lock                  12        100 Breast Stroke

.

2017-18

1st Team      –          Ben Stoffel-Murray     12     100 Free

2nd Team       –       Ben Stoffel-Murray     12     200 IM

Honorable Mention     –   Abe Stoffel-Murray     12      100 Fly

,

2018-19

2nd Team       –       Andrew Park     12      100 Yd Breaststroke

Honorable Mention    –     Matthew Heap    12       100 Yd Backstroke

.

2019-20

Honorable Mention

Sullivan Langolf    12        100 Yd Freestyle

Jake Biermann      10        100 Yd Breaststroke