2019-20 Boys Swimming & Diving JV & Varsity Results (Est. 1991-92) < 29 years >

Home/Swimming/Boys Swimming/2019-20 Boys Swimming & Diving JV & Varsity Results (Est. 1991-92) < 29 years >

2019-20 Boys Swimming & Diving JV & Varsity Results (Est. 1991-92) < 29 years >

Go to link below for 2018-19 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings  

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

Varsity Roster

    Name                        Grade

Elijah Ertel9
Jake Biermann10
John Blau10
Landon Davis10
Wes Everson10
Shawn Ferguson10
Billy Kotansky10
Thane Nelson10
Alexander Braatz11
Brandon Mann11
Charlie Quast11
Mason Schmieder11
Bill Schultz11
Carter Adelmeyer12
Kole Davis12
Ben Everson12
Shawn Kieckbusch12
Josh Kolstad12
Sullivan Langolf12
Joe Lander12
Blake Schneider12
Kaidyn Thern12
Head Coach : Glenn McBride

.

@ FVA Conference Meet

Go to link below for 2018-19 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings  

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

Sully Langolf 7 in 200 and 10th in 100 free

Bill Schultz big drop in 200 free.

Billy Kotansky big drops in 200 IM and 500 free.

Shawn Ferguson and Blake Schneider both break :28 in 50.

Xander Braatz 6 in 100 fly.

John Blau big drops in 100 free and 100 back.

Shawn Ferguson breaks 1 minute barrier in 100 free.

 Ben Everson best time in back.

Blake Schneider drops 12.42 seconds in 100 breast.

Landon Davis best time in breast (eyelash of letter time!)

Josh Kolstad best time in 100 breast

Jake Biermann best time in 100 breast and 3rd place – best finish for Fondy!

Wes Everson best time leading off 400 free relay

.

Event 2 Boys 1 mtr Diving Varsity

11  Adelmeyer, Carter  SR     225.90

12  Thern, Kaidyn      SR       205.80

14  Everson, Ben        SR        153.60

Event 3 Boys 200 Yard Medley Relay Junior Varsity

10   1) Everson, Ben SR  2) Schneider, Blake SR   3) Kolstad, Josh SR  4) Schmieder, Mason JR       2:31.01

Event 4 Boys 200 Yard Medley Relay Varsity

  1) Everson, Wes SO  2) Biermann, Jake SO  3) Braatz, Alexander JR  4) Davis, Kole SR      1:57.40

11  1) Blau, John SO  2) Davis, Landon SO   3) Kotansky, Billy SO   4) Ferguson, Shawn SO      2:09.44

Event 6  Boys 200 Yard Freestyle Varsity

7  Langolf, Sullivan   SR    2:00.39

10  Schultz, Bill    JR      2:03.53

16  Kolstad, Josh     SR          2:35.32

Event 8 Boys 200 Yard IM Varsity

11  Biermann, Jake      SO      2:23.39

12  Kotansky, Billy      SO      2:33.96

15  Everson, Wes         SO       2:55.58

(Event 9 Boys 50 Yard Freestyle Junior Varsity)

37  Schmieder, Mason    JR       34.67

39  Nelson, Thane          SO       39.58

Event 10 Boys 50 Yard Freestyle Varsity

11  Braatz, Alexander    JR      25.25

16  Davis, Kole     SR              26.04

19  Ferguson, Shawn     SO     27.16

21  Schneider, Blake      SR     27.92

Event 12 Boys 100 Yard Butterfly Varsity

6  Braatz, Alexander     JR       58.83

(Event 13 Boys 100 Yard Freestyle Junior Varsity)

24  Blau, John               SO         1:09.66

30  Schmieder, Mason   JR         1:28.75

Event 14 Boys 100 Yard Freestyle Varsity

10  Langolf, Sullivan       SR          54.99

17  Ferguson, Shawn       SO          59.78

20  Davis, Landon           SO          1:05.65

Event 16 Boys 500 Yard Freestyle Varsity

8  Schultz, Bill                JR           5:47.10

9  Kotansky, Billy          SO           6:05.65

Event 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay Varsity

7    1) Langolf, Sullivan SR   2) Davis, Kole SR   3) Schultz, Bill JR  4) Braatz, Alexander JR    1:41.73

Event 19 Boys 100 Yard Backstroke Junior Varsity

12  Everson, Ben         SR         1:33.90

Event 20 Boys 100 Yard Backstroke Varsity

11  Everson, Wes       SO          1:15.75

15  Blau, John            SO          1:22.75

Event 21 Boys 100 Yard Breaststroke Junior Varsity

12  Schneider, Blake      SR       1:24.05

Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke Varsity

3  Biermann, Jake      SO        1:07.40

10  Davis, Kole          SR        1:16.17

13  Davis, Landon      SO       1:20.04

17  Kolstad, Josh        SR       1:27.79

Event 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity

    1) Schultz, Bill JR   2) Kotansky, Billy SO   3) Biermann, Jake SO  4) Langolf, Sullivan SR    3:55.57

11   1) Everson, Wes SO   2) Ferguson, Shawn  3) Schneider, Blake SR   4) Davis, Landon SO       4:21.51

Men – Varsity – Team Rankings – Through Event 24

  1. Neenah                                        617
  2. Appleton North / East             564
  3. Oshkosh North / Lourdes      318
  4. Oshkosh West                           241
  5. Fond du Lac Cardinals    221
  6. Appleton West / Kimberly     199

Men – JV  – Team Rankings – Through Event 24

  1. Neenah                                        843
  2. Appleton North / East              681
  3. Oshkosh West                             183
  4. Oshkosh North / Lourdes         25
  5. Fond du Lac Cardinals       24
  6. Appleton West / Kimberly         8

CONFERENCE MEET POINTS

NEENAH 617, APPLETON NORTH/EAST 564, OSHKOSH NORTH/LOURDES 318, OSHKOSH WEST 241, FOND DU LAC 221, APPLETON WEST/KIMBERLY 199

DUAL MEET POINTS

NEENAH 15, APPLETON NORTH/EAST 12, OSHKOSH NORTH/LOURDES 9, FOND DU LAC 6, OSHKOSH WEST 1.5, APPLETON WEST/KIMBERLY 1.5

TOTAL POINTS

NEENAH 632, APPLETON NORTH/EAST 576, OSHKOSH NORTH/LOURDES 327, OSHKOSH WEST 242.5, FOND DU LAC 227, APPLETON WEST/KIMBERLY 200.5

Fond du Lac   94   Oshkosh West   88

Go to link below for 2018-19 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings  

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

Oshkosh West@ Fond du Lac  1/28/2020

Cardinals finish strong to pick up a big win on Senior Night!

 Great job Seniors:

 Sullivan Langolf 2 1sts; 200 free in career best 1:58.53 and 100 free in 54.22

Josh Kolstad dropped 19.38 in 200 free.

 Kole Davis best times in 50 free and 100 breast

Carter Adelmeyer wins diving in career best 162.70

Blake Schneider dropped 6.56 in breast

 Kaidyn Thern and Ben Everson 4th and 5th in diving.

Event 1   Boys 200 Yard Medley Relay Junior Varsity

2nd  FDL    2:36.20

1) Nelson, Thane SO   2) Kolstad, Josh SR   3) Davis, Landon SO   4) Everson, Ben SR

Event 2   Boys 200 Yard Medley Relay Varsity

2nd  FDL       1:57.16

1) Everson, Wes SO  2) Biermann, Jake SO 3) Braatz, Alexander JR 4) Davis, Kole SR

4th  FDL       2:15.57

1) Blau, John SO  2) Kotansky, Billy SO  3) Ferguson, Shawn SO  4) Schneider, Blake SR

Event 3   Boys 200 Yard Freestyle Junior Varsity

2  Schmieder, Mason   JR   FDL    3:22.34

Event 4   Boys 200 Yard Freestyle Varsity

1st  Langolf, Sullivan   SR  FDL    1:58.53

2nd  Schultz, Bill  JR   FDL     2:06.63

5th  Kolstad, Josh  SR  FDL    2:34.97

Event 6   Boys 200 Yard IM Varsity

1st   Biermann, Jake    SO    FDL      2:25.19

2nd   Kotansky, Billy     SO   FDL      2:38.15

Event 7   Boys 50 Yard Freestyle Junior Varsity

3rd   Blau, John        SO    FDL      31.80

Event 8   Boys 50 Yard Freestyle Varsity

2nd   Braatz, Alexander    JR   FDL      25.08

3rd   Davis, Kole      SR     FDL           25.65

6th   Schneider, Blake    SR   FDL       30.01

Event 10   Boys 1 mtr Diving Varsity

1st   Adelmeyer, Carter    SR     FDL     162.70

4th   Thern, Kaidyn       SR      FDL        136.70

5th   Everson, Ben      SR       FDL         103.70

Event 12    Boys 100 Yard Butterfly Varsity

1st   Braatz, Alexander      JR   FDL        1:01.97

4th   Everson, Wes        SO     FDL          1:29.25

Event 13 Boys 100 Yard Freestyle Junior Varsity

4th   Nelson, Thane      SO    FDL            1:19.35

5th   Schmieder, Mason   JR    FDL         1:19.81

Event 14    Boys 100 Yard Freestyle Varsity

1st   Langolf, Sullivan    SR      FDL       54.22 

4th   Ferguson, Shawn    SO    FDL         1:02.47

6th   Davis, Landon   SO      FDL          1:06.28

Event 16    Boys 500 Yard Freestyle Varsity

1st    Schultz, Bill     JR     FDL             5:39.84

2nd   Kotansky, Billy    SO    FDL         6:14.72

Event  18    Boys 200 Yard Freestyle Relay Varsity

2nd  FDL         1:44.33

1) Langolf, Sullivan SR    2) Braatz, Alexander JR    3) Davis, Kole SR    4) Schultz, Bill   JR

4th   FDL          1:56.71

1) Schneider, Blake SR    2) Kolstad, Josh SR    3) Davis, Landon SO   4) Ferguson, Shawn SO

Event  20   Boys 100 Yard Backstroke Varsity

2nd    Everson, Wes     SO    FDL     1:13.95

5th    Blau, John         SO    FDL      1:29.22

6th    Nelson, Thane    SO   FDL      1:45.04

Event  21   Boys 100 Yard Breaststroke Junior Varsity

3rd   Schneider, Blake    SR    FDL      1:36.47

Event  22   Boys 100 Yard Breaststroke Varsity

1st   Biermann, Jake      SO    FDL       1:10.49

4th   Davis, Landon    SO     FDL         1:26.23

Event  24   Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity

1st   FDL         3:51.18

1) Schultz, Bill JR    2) Kotansky, Billy SO   3) Biermann, Jake SO   4) Langolf, Sullivan SR

3rd   FDL            4:29.35

1) Ferguson, Shawn SO   2) Blau, John SO   3) Kolstad, Josh SR    4) Everson, Wes SO

Boys – Team Scores – Junior Varsity Division

Oshkosh West   77

Fond du Lac      17

Boys – Team Scores – Varsity Division

Fond du Lac      94

Oshkosh West   88

.

@ Wauwatosa West Invitational

Go to link below for 2018-19 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

From Coach McBride

Lots of best times again.  Congrats to:

Sully Langolf for best time by 3.34 seconds in 200 free and 4th place medal.  Also 6th place medal in 100 free.

Jake Biermann 2 great swims for 6th place medal in 200 IM and 5th place in 100 breast.

Xander Braatz for 4th place medal in 100 fly.

Billy Kotansky and Shawn Ferguson 2 best times each today.

Thane Nelson best time in 50 Free; Wes Everson and John Blau best times in back.  Mason Schmeider best time in 100 free. 

Josh Kolstad best time in 100 breast; Wes Everson first 100 fly.

Fond du Lac Results

Event 1 Boys 1 Mtr Diving

9th  Adelmeyer, Carter  SR FDL   229.80

12th   Thern, Kaidyn SR  FDL       198.80

14th    Everson, Ben SR  FDL        194.25

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

8th   FDL     2:01.47

1) Schultz, Bill JR   2) Biermann, Jake SO   3) Braatz, Alexander JR     4) Langolf, Sullivan SR

11th   FDL    2:10.47

1) Everson, Wes SO   2) Davis, Kole SR  3) Ferguson, Shawn SO   4) Davis, Landon SO

Event 3 Boys 200 Yard Freestyle

4th     Langolf, Sullivan     SR   FDL     2:00.94

14th   Kotansky, Billy     SO  FDL         2:15.50

Event 4 Boys 200 Yard IM

6th    Biermann, Jake     SO   FDL       2:22.74

Event 5 Boys 50 Yard Freestyle

13th  Braatz, Alexander      JR   FDL      25.71

26  Ferguson, Shawn       SO  FDL      28.01

27  Schneider, Blake       SR  FDL       28.68

34  Blau, John                SO  FDL        32.34

36  Nelson, Thane          SO   FDL       33.25

38  Schmieder, Mason   JR   FDL      34.70

Event 6 Boys 100 Yard Butterfly

4th  Braatz, Alexander     JR   FDL        1:01.23

15th  Everson, Wes          SO   FDL       1:30.82

Event 7 Boys 100 Yard Freestyle

6th    Langolf, Sullivan      JR   FDL     55.43

15th   Davis, Kole             SR   FDL    1:00.72

22  Ferguson, Shawn         SO  FDL    1:02.64

34  Kolstad, Josh               SR   FDL     1:14.56

35  Schmieder, Mason      JR   FDL      1:21.08

36  Nelson, Thane            SO   FDL      1:29.07

Event 8 Boys 500 Yard Freestyle

8th   Schultz, Bill            JR   FDL      5:45.45

12th  Kotansky, Billy     SO   FDL      6:13.81

Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay

11th  FDL   1:55.24  1) Davis, Kole SR   2) Schneider, Blake SR   3) Ferguson, Shawn SO 4) Kotansky, Billy SO

15th   FDL   2:06. 46  1) Kolstad, Josh SR  2) Blau, John SO  3) Nelson, Thane SO 4) Davis, Landon SO

Event 10 Boys 100 Yard Backstroke

13th   Everson, Wes   SO   FDL    1:15.15

23    Blau, John           SO   FDL   1:27.80

Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke

5th    Biermann, Jake    SO    FDL        1:09.28

16th   Davis, Landon     SO   FDL        1:22.46

22     Kolstad, Josh        SR   FDL        1:28.95

Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay

7th.   FDL       4:02.50   

  1. Langolf, Sullivan SR  2) Schultz, Bill JR  3) Braatz, Alexander JR 4) Biermann, Jake SO


13th.   FDL       4:31.81

  1. Kotansky, Billy SO   2) Schneider, Blake SR  3) Blau, John SO  4) Everson, Wes SO

Combined Team Scores – Through Event 12

  1. Greenfield/Greendale/Pius 559
  2. Oak Creek 411
  3. New Berlin West/Eisenhower 317
  4. Hartford-Slinger 289
  5. Wauwatosa 230
  6. Fond du Lac 201
  7. Racine Case 185
  8. South Milwaukee 126

.

Fondy Memorial Invitational 2020

Go to link below for 2018-19 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings  

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

Team Scores – Through Event 12

  1. North/KM/Pewaukee 610.5
  2. Bay Port 521
  3. Hartford-Slinger 345.5
  4. Berlin Green Lake 262
  5. Wayland Academy Beaver Dam 210
  6. Fond du Lac Cardinals 196

Event 1 Boys 1 mtr Diving

3rd    Adelmeyer, Carter SR Fond du Lac Cardinals NP 228.00 

4th    Thern, Kaidyn SR Fond du Lac Cardinals NP 227.40 

5th    Everson, Ben SR Fond du Lac Cardinals NP 190.90

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

8th  Fond du Lac Cardinals   1:53.98    1) Langolf, Sullivan SR 2) Biermann, Jake SO 3) Braatz, Alexander JR 4) Davis, Kole SR

Event 3 Boys 200 Yard Freestyle

5th   Schultz, Bill JR Fond du Lac Cardinals   2:06.22

15th   Davis, Landon SO Fond du Lac Cardinals   2:44.77

Event 5 Boys 50 Yard Freestyle

14th    Langolf, Sullivan SR Fond du Lac Cardinals    25.22 3

15th    Braatz, Alexander JR Fond du Lac Cardinals    25.39

17th    Davis, Kole SR Fond du Lac Cardinals             25.94

30       Schmieder, Mason JR Fond du Lac Cardinals    37.49

Event 6 Boys 100 Yard Butterfly

3rd    Braatz, Alexander JR Fond du Lac Cardinals     58.85

Event 7 Boys 100 Yard Freestyle

7th    Langolf, Sullivan SR Fond du Lac Cardinals    55.25

23     Everson, Wes SO Fond du Lac Cardinals     1:07.45

26     Kolstad, Josh SR Fond du Lac Cardinals     1:11.79

27     Everson, Ben SR Fond du Lac Cardinals      1:17.86

29     Schmieder, Mason JR Fond du Lac Cardinals    1:36.04

Event 8 Boys 500 Yard Freestyle

6th     Schultz, Bill JR Fond du Lac Cardinals       5:39.70

Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay

7th   Fond du Lac Cardinals   1:44.49 24    1) Langolf, Sullivan SR 2) Braatz, Alexander JR 3) Schultz, Bill JR 4) Davis, Kole SR

14th  Fond du Lac Cardinals      2:13.43 6     1) Schneider, Blake SR 2) Schmieder, Mason JR 3) Everson, Ben SR 4) Ferguson, Shawn SO

Event 10 Boys 100 Yard Backstroke

14th    Everson, Wes SO Fond du Lac Cardinals    1:19.44

Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke

8th    Biermann, Jake SO Fond du Lac Cardinals    1:08.15

16th  Davis, Kole SR Fond du Lac Cardinals       1:16.89

18 Davis, Landon SO Fond du Lac Cardinals      1:21.95

Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay

10th    Fond du Lac Cardinals   4:15.63    1) Schultz, Bill JR 2) Everson, Wes SO 3) Davis, Landon SO 4) Biermann, Jake SO

13th    Fond du Lac Cardinals   5:18.42    1) Kolstad, Josh SR 2) Everson, Ben SR 3) Nelson, Thane SO 4) Schneider, Blake SR

.

Boys Swimming @ Appleton North / East

Go to link below for 2018-19 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings  

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

Combined Team Scores Combined Team Scores – Varsity – Through Event 24

Appleton North/East 135     Fond du Lac Cardinals 49

Combined Team Scores Combined Team Scores – Junior Varsity – Through Event 24

Appleton North/East 102 2.   Fond du Lac Cardinals 20

#1 Boys 200 Yard Medley Relay Junior Varsity Team Relay

4th FDLAC A 2:30.23 Blau, John SO Kolstad, Josh SR Ferguson, Shawn SO Schmieder, Mason JR 39.26 41.52 34.39 35.06

#2 Boys 200 Yard Medley Relay Varsity Team Relay Finals Time

2nd  FDLAC A 1:58.10 Langolf, Sullivan SR Biermann, Jake SO Braatz, Alexander JR Davis, Kole SR 31.24 33.46 26.70 26.70

3rd  FDLAC B 2:23.20 Everson, Wes SO Kotansky, Billy SO Davis, Landon SO Schneider, Blake SR 35.26 35.57 42.92 29.45

#4 Boys 200 Yard Free Varsity Name Yr Team Finals Time

4th   Schultz, Bill JR FDLAC 2:07.88   27.93 32.21 34.01 33.73

#6 Boys 200 Yard IM Varsity Name Yr Team Finals Time

2nd  Langolf, Sullivan SR FDLAC 2:20.24

4th   Everson, Wes SO FDLAC 2:58.27

#7 Boys 50 Yard Free Junior Varsity Name Yr Team Finals Time

4th  Blau, John SO FDLAC 31.89

5th  Lander, Joe L SR FDLAC 32.68

6 Schmieder, Mason JR FDLAC 35.64

#8 Boys 50 Yard Free Varsity Name Yr Team Finals Time

4th  Davis, Kole SR FDLAC 26.31

5th  Biermann, Jake SO FDLAC 26.94

6th  Schneider, Blake SR FDLAC 28.67

#10 Boys 1 mtr Diving Varsity Name Yr Team Finals Score

2nd   Adelmeyer, Carter SR FDLAC 138.40

4th   Thern, Kaidyn SR FDLAC 109.55

5th.   Everson, Ben SR FDLAC 108.30

#12 Boys 100 Yard Fly Varsity Name Yr Team Finals Time

1 Braatz, Alexander JR FDLAC 59.70 27.49 32.21

#13 Boys 100 Yard Free Junior Varsity Name Yr Team Finals Time

4th   Ferguson, Shawn SO FDLAC 1:12.01 35.25 36.76

#14 Boys 100 Yard Free Varsity Name Yr Team Finals Time

3rd   Langolf, Sullivan SR FDLAC 54.40 26.25 28.15

5th   Davis, Landon SO FDLAC 1:06.80 31.37 35.43

6th   Schneider, Blake SR FDLAC 1:07.64 31.73 35.91

#16 Boys 500 Yard Free Varsity Name Yr Team Finals Time

3rd   Schultz, Bill JR FDLAC 5:47.36 29.36 33.55 34.82 35.63 36.88 36.17 36.02 35.90 35.73 33.30

5th  Kolstad, Josh SR FDLAC 7:11.13 36.28 40.94 43.65 46.72 44.71 45.16 45.44 44.36 1:23.87

#17 Boys 200 Yard Free Relay Junior Varsity Team Relay Finals Time

4th  FDLAC A 2:17.81 Thern, Kaidyn SR Adelmeyer, Carter SR Schmieder, Mason JR Everson, Ben SR 33.71 29.27 40.34 34.49

#18 Boys 200 Yard Free Relay Varsity Team Relay Finals Time

4th   FDLAC A 1:46.44 Braatz, Alexander JR Davis, Kole SR Kotansky, Billy SO Schultz, Bill JR 25.42 26.18 28.09 26.75

5th   FDLAC B 2:02.25 Ferguson, Shawn SO Schneider, Blake SR Davis, Landon SO Kolstad, Josh SR 30.25 1:32.00

#19 Boys 100 Yard Back Junior Varsity

4th   Blau, John SO FDLAC 1:29.19

5th.  Nelson, Thane SO FDLAC 1:49.62

#20 Boys 100 Yard Back Varsity Name Yr Team Finals Time

4th   Biermann, Jake SO FDLAC 1:14.11 36.58 37.53

5th   Everson, Wes SO FDLAC 1:18.02 37.64 40.38

#21 Boys 100 Yard Breast Junior Varsity Name Yr Team Finals Time

1 Ferguson, Shawn SO FDLAC 1:25.14 40.95 44.19

#22 Boys 100 Yard Breast Varsity Name Yr Team Finals Time

4th   Davis, Kole SR FDLAC 1:16.68 36.10 40.58

5th   Kotansky, Billy SO FDLAC 1:23.23 39.68 43.55

6th   Davis, Landon SO FDLAC 1:26.09 40.27 45.82

#23 Boys 400 Yard Free Relay Junior Varsity Team Relay Finals Time

4th   FDLAC A 5:26.53 Blau, John SO Nelson, Thane SO Everson, Ben SR Kolstad, Josh SR 35.01 1:19.12 42.84 1:34.61 38.18 1:20.54 33.16 1:12.26

#24 Boys 400 Yard Free Relay Varsity Team Relay Finals Time

4th   FDLAC A 4:07.28 Biermann, Jake SO Schultz, Bill JR Everson, Wes SO Langolf, Sullivan SR 29.74 1:03.61 28.33 59.76 32.60 1:08.48 26.47 55.43

.

Sheboygan North 155, Fond du Lac 92, Kiel 66

Go to link below for 2018-19 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings  

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

200 Medley R: 1, Sheboygan North (KoiChi Toramaru, Logan Pond, Patrick Fisher, Will Hayon) 1:49.35; 2, Fond du Lac (Bill Schultz, Jake Biermann, Alexander Braatz, Sullivan Langolf) 1:57.31. 

200 Free: 1, Dylan Dettloff SN 2:00.59; 2, Charlie Tanouye K 2:00.80. 

200 IM: 1, Connor Cleveland SN 2:10.56; 2, Sullivan Langolf FDL 2:23.78

50 Free: 1, Chris Muhs K :23.67; 2, Patrick Fisher SN :23.94. 

Diving: 1, Jacob Reineking SN 161.55; 2, Kaidyn Thern FDL 127.25. 

100 Fly: 1, Will Hayon SN :51.89; 2, Alexander Braatz FDL :58.74. 

100 Free: 1, Connor Cleveland SN :51.65; 2, Jackson Pond SN :54.24. 

500 Free: 1, Dylan Dettloff SN 5:36.80; 2, Bill Schultz FDL 5:53.19. 

200 Free R: 1, Sheboygan North (Will Hayon, Jackson Pond, Patrick Fisher, Connor Cleveland) 1:35.11; 2, Sheboygan North (Erik Mujkanovic, Logan Pond, Caleb Webb, Dylan Dettloff) 1:43.32. 

100 Back: 1, Charlie Tanouye K 1:06.00; 2, Bartu Karabulut SN 1:10.54. 

100 Breast: 1, Will Hayon SN 1:02.22; 2, Logan Pond SN 1:10.87. 

400 Free R: 1, Sheboygan North (Patrick Fisher, Dylan Dettloff, Jackson Pond, Connor Cleveland) 3:36.92; 2, Sheboygan North (KoiChi Toramaru, Caleb Webb, Erik Mujkanovic, Bartu Karabulut) 3:54.73.

.

Neenah 142  Fond du Lac 43

Diving: 1, Nathan Helwig N 259.35; 2, Charlie Quast FDL 181.05. 

100 Fly: 1, Michael Conn N :54.10; 2, Alexander Braatz FDL 1:00.38

 200 Free R: 1, Neenah (Ethan Coons, Tony Van Sambeek, Maxwell Copeland, Michael Conn) 1:34.50; 2, Fond du Lac (Sullivan Langolf, Alexander Braatz, Kole Davis, Bill Schultz) 1:43.33. 

How do you define success in swimming & diving?  Sometimes it isn’t just the final score.  Case in point:  tonight, although we were easily outscored by Neenah, the guys managed to hit best times/scores (including first time in the event) an amazing 30/36 individual events.  Even more amazing, this is not just season best but career best.  This doesn’t even include Bill Schultz who dropped about 12 seconds in the 200 free and about 30 seconds in the 500 free from our first meet this season.

Charlie Quast who crushed his best diving score (over 180) and took 2nd against an always strong Neenah dive team.

 Special note to Josh Kolstad and John Blau for swimming 50 fly for the first time.  Also, Thane Nelson swimming the 500 (1/3 of way to varsity letter!).  Carter scoring 131.25 in diving in his first ever competition.  Elijah and John swimming the 100 free for the first time.  Billy K for swimming the 500 for the first time and hitting a varsity letter time (Woo Hoo!). 

 Kole dropped over a second in the 50 for a letter time of 25.91, Blake breaks :30 in the 50 for the first time and then leads off the relay in 28.83.  Awesome!

Coach McBride

 

.

2020-02-23T06:48:44-06:00November 12th, 2019|
Go to Top