2017-18 Boys Swimming – Est. 1991-92 – 27th season

///2017-18 Boys Swimming – Est. 1991-92 – 27th season

2017-18 Boys Swimming – Est. 1991-92 – 27th season

Go to link below for all 2017-18 FDL HS winter sports weekly schedule

http://www.foxvalleyassociation.org/public/genie/240/school/4/

Go to link below for 2017-18 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings  

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving

Ben Stoffel-Murray registers rare FVA win for Fond du Lac swimmer

FOND DU LAC – It had been 15 years since a Fond du Lac boys swimmer had won an individual race at the Fox Valley Association meet.

Enter Ben Stoffel-Murray.

Stoffel-Murray finished first in the 100-yard freestyle — one of the most competitive individual events at a swim meet — to end Fond du Lac’s drought. He also finished second in the 200-yard individual medley to pick up a big confidence boost heading into the WIAA Division 1 sectional Saturday.

“(Freestyle) is a stroke that this season I’ve progressed a lot on. I haven’t swam club the last couple of years, so some of my strokes may have suffered a bit, but freestyle has been the one has kept getting better,” said Stoffel-Murray, whose twin brother Abe is also one of the leaders of the squad. “It really means a lot (to get the FVA win). With a powerhouse team like Neenah always there and always winning, to actually go out there win it was unreal.”

Do you have nickname? Not really. A lot of people will call me Abe, just to mess with me because that’s (the name of) my twin brother.

What’s something most people don’t know about you? I play the saxophone and I really like that, too.

What’s your greatest sports accomplishment? Getting that win (at the FVA meet) was up there really. In club swimming, I’ve gone to state several times, but this weekend was definitely up there.

What’s your most embarrassing sports memory? Freshman year, I was watching the JV 100-yard freestyle at a dual meet and I had on sweatpants with my phone in the pocket. I checked my phone and when I went to put it back in my pocket, it slipped out of my hand and into the pool. When I tried to reach for it, I slipped and fell in the pool during the race. I disqualified that race because I’d gone in, and I lost a phone.

Do you have prerace superstitions or rituals? We always do warmups before the meet but I always have to swim a couple extra laps just to get ready. Throughout the whole meet, I have to be drinking water and I can’t ever just sit or nap or anything. I always have to be awake and aware of things.

Why are sports important to you? It’s really helped a lot with my commitment. One of the most important lessons sports has taught me is that consistency really is key. Especially in a sport like swimming, you can’t just show up every other day and expect to win a lot of races. To have constant improvement you have be showing up every day and putting in your effort. That’s something sports has taught me and it has transferred to all of the other stuff I do.

Who is your celebrity crush? Jennifer Lawrence, she’s pretty cute.

What is your dream vacation? To go somewhere warm for sure, that is something that is required. There has to be water. Probably somewhere tropical.

What is your dream career? Lately, I’ve been considering teaching. I really enjoy being able to help other people. Seeing people understand something for the first time, I really enjoy that.

FOX VALLEY ASSOCIATION CONFERENCE MEET

Conference meet points: Neenah 612, Appleton North/East 441, Appleton West/Kimberly 396, Oshkosh North/Lourdes 296, Oshkosh West 283, Fond du Lac 218

Total conference points: Neenah 627, Appleton North/East 453, Appleton West/Kimberly 403.5, Oshkosh North/Lourdes 300.5, Oshkosh West 289, Fond du Lac 218

Diving: 1, Evan Bredesen N 408.40; 2, Jackson Tutt ANE 408.25; 3, Nathan Helwig N 361.30; 4, Nick O’Brien AWK 342.50; 5, Grant Lattery ONL 291.10; 6, Luke Eberts N 279.85.

200 Medley R: 1, Neenah (Michael Conn, Eli Rocke, Andrew Copeland, Colin Enz) 1:41.94; 2, Neenah (Ethan Coons, Andrew Merfeld, Alec Reiter, Ben Makowski) 1:49.16; 3, Appleton North/East (Nathan Lange, Matthew Lee, Hayden Freeman, Noah Zering) 1:49.54; 4, Appleton West/Kimberly (Justin Murry, Hunter Bartolo, Benjamin Todd, Max Alberts) 1:50.31; 5, Appleton North/East (Daniel Cura, Logan Hash, Chas Umphlett, Harrison Tews) 1:54.84; 6, Fond du Lac (Ben Stoffel Murray, Abe Stoffel-Murray, Zach Pollard, Matthew Heap) 1:55.11. 

200 Free: 1, Eli Rocke N 1:47.15; 2, Andrew Groth OW 1:52.90; 3, Brigham Freeman ANE 1:56.51; 4, Ethan Coons N 1:58.55; 5, Noah Zering ANE 1:59.58; 6, Adam McAvoy ONL 2:01.80.

200 IM: 1, Aiden Clark N 2:05.07; 2, Ben Stoffel Murray FDL 2:08.40; 3, Andrew Merfeld N 2:15.47; 4, Alec Reiter N 2:17.80; 5, Eddie Hansen ONL 2:18.13; 6, Logan Hash ANE 2:19.96.

50 Free: 1, Jan-Mikael Werninger N :23.26; 2, Trevor Reese AWK :23.38; 3, Joe Herrick OW :23.42; 4, Ben Hendel AWK :23.60; 5, Andres Santiago ANE :23.65; 6, Sam Deitrich ANE :23.67.

100 Fly: 1, Michael Conn N :56.26; 2, Andrew Copeland N :58.70; 3, Hayden Freeman ANE :58.77; 4, Abe Stoffel-Murray FDL 1:00.81; 5, Nathan Lange ANE 1:00.87; 6, Ketner Murry AWK 1:02.94.

100 Free: 1, Ben Stoffel Murray FDL :50.41; 2, Jan-Mikael Werninger N :50.79; 3, Ben Hendel AWK :51.45; 4, Trevor Reese AWK :51.53; 5, Ben Makowski N :51.76; 6, Sam Deitrich ANE :51.99.

500 Free: 1, Andrew Groth OW 5:02.06; 2, Brigham Freeman ANE 5:18.94; 3, Andrew Copeland N 5:31.25; 4, Luke Hameister N 5:38.29; 5, Andrew Engedal OW 5:45.75; 6, Bill Schultz FDL 5:46.43. 

200 Free R: 1, Neenah (Eli Rocke, Aiden Clark, Colin Enz, Jan-Mikael Werninger) 1:29.20 (meet, pool record); 2, Appleton North/East (Andres Santiago, Harrison Tews, Hayden Freeman, Sam Deitrich) 1:34.29; 3, Appleton West/Kimberly (Trevor Reese, Max Alberts, Benjamin Todd, Ben Hendel) 1:35.28; 4, Oshkosh North/Lourdes (Chandler Spanbauer, Jack Leggett, Adam McAvoy, Eddie Hansen) 1:36.77; 5, Oshkosh West (Cameron Kumbier, Nathon Johannes, Andrew Groth, Joe Herrick) 1:38.94; 6, Neenah (Andrew Merfeld, Trevor Oneacre, Ryan Eisch, Luke Hameister) 1:40.97.

100 Back: 1, Michael Conn N :55.36; 2, Aiden Clark N :55.46; 3, Ethan Coons N 1:00.20; 4, Nathan Lange ANE 1:03.06; 5, Justin Murry AWK 1:04.11; 6, Jack Leggett ONL 1:04.16.

100 Breast: 1, Eli Rocke N 1:01.49; 2, Eddie Hansen ONL 1:06.05; 3, Andrew Merfeld N 1:06.75; 4, Hunter Bartolo AWK 1:07.22; 5, Abe Stoffel-Murray FDL 1:09.74; 6, Colin Enz N 1:10.99.

400 Free R: 1, Neenah (Ben Makowski, Jan-Mikael Werninger, Michael Conn, Aiden Clark) 3:22.55; 2, Appleton West/Kimberly (Trevor Reese, Justin Murry, Benjamin Todd, Ben Hendel) 3:29.09; 3, Appleton North/East (Andres Santiago, Noah Zering, Hayden Freeman, Sam Deitrich) 3:29.45; 4, Oshkosh North/Lourdes (Adam McAvoy, Jack Leggett, Chandler Spanbauer, Eddie Hansen) 3:34.91; 5, Fond du Lac (Abe Stoffel-Murray, Matthew Heap, Zach Pollard, Ben Stoffel Murray) 3:38.27; 6, Neenah (Andrew Copeland, Luke Hameister, Alec Reiter, Ethan Coons) 3:39.27.

Appleton West/Kimberly   112    Fond du Lac   73

200 Medley R: 1, Appleton West/Kimberly (Justin Murry, Hunter Bartolo, Ben Hendel, Trevor Reese) 1:48.52; 2, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Andrew Park, Abe Stoffel-Murray, Matthew Heap) 1:52.56. 

200 Free: 1, Andrew Park FDL 1:57.32; 2, Hunter Bartolo AWK 2:06.98.

200 IM: 1, Ben Stoffel-Murray FDL 2:09.17; 2, Justin Murry AWK 2:23.10.

50 Free: 1, Trevor Reese AWK :24.07; 2, Benjamin Todd AWK :25.40.

Diving:1, Nick O’Brien AWK 177.20; 2, Carson Swanstrom AWK 171.75.

100 Fly: 1, Abe Stoffel-Murray FDL 1:00.22; 2, Ketner Murry AWK 1:04.21.

100 Free: 1, Ben Hendel AWK :51.17; 2, Benjamin Todd AWK :54.42.

500 Free: 1, Andrew Park FDL 5:21.32; 2, Ryan Fitzpatrick AWK 6:22.67.

200 Free R: 1, Appleton West/Kimberly (Trevor Reese, Ketner Murry, Justin Murry, Max Alberts) 1:39.92; 2, Appleton West/Kimberly (Logan Seibers, Tanner Bartolo, Nick Fraser, Hunter Bartolo) 1:46.59.

100 Back: 1, Ben Stoffel-Murray FDL :59.65; 2, Ben Hendel AWK 1:02.47.

100 Breast: 1, Hunter Bartolo AWK 1:07.16; 2, Abe Stoffel-Murray FDL 1:10.01. 

400 Free R: 1, Appleton West/Kimberly (Trevor Reese, Justin Murry, Benjamin Todd, Ben Hendel) 3:33.32; 2, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Andrew Park, Zach Pollard, Abe Stoffel-Murray) 3:36.58.

Wauwatosa Bob White Invitational

GREENFIELD/GREENDALE/PIUS XI 460, BROOKFIELD CENTRAL/EAST 452, WAUWATOSA WEST/EAST 273, HARTFORD/SLINGER 265  FOND DU LAC 214, OAK CREEK 191, NEW BERLIN 178, SOUTH MILWAUKEE 146, KENOSHA TREMPER 35

Diving: 1, Brandon Spencer KT 511.90; 2, Brett Dykstra FDL 277.40; 3, Nick Pieper FDL 225.60. 

200 Medley R: 1, Brookfield 1:44.51; 4, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Andrew Park, Abe Stoffel-Murray, Matthew Heap) 1:54.16.

200 Free: 1, Ben Davis GGP 1:47.60; 12, Abe Stoffel-Murray FDL 2:02.78. 

200 IM: 1, Isaac Jiardini GGP 2:05.28; 4, Ben Stoffel-Murray FDL 2:10.51. 

50 Free: 1, Ryan Linnihan BRK :21.94; 23, Wil Everson FDL :28.31.

100 Fly: 1, Jacob Trask OC :55.42; 7, Abe Stoffel-Murray FDL 1:02.07. 

100 Free: 1, Ryan Linnihan BRK :48.43; 2, Ben Stoffel-Murray FDL :51.30. 

500 Free: 1, Ben Davis GGP 4:56.62; 14, Bill Schultz FDL 5:59.99. 

200 Free R: 1, Brookfield 1:32.78; 6, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Andrew Park, Matthew Heap, Abe Stoffel-Murray) 1:39.52. 

100 Back: 1, Jacob Trask OC :56.66; 16, Matthew Heap FDL 1:11.02.

100 Breast: 1, Will Grintjes BRK 1:00.22; 9, Andrew Park FDL 1:11.17.

400 Free R: 1, Brookfield 3:20.44; 10, Fond du Lac (Zach Pollard, Wil Everson, Bill Schultz, Sullivan Langolf) 4:12.70.

Oshkosh North/Lourdes   97     Fond du Lac   89

200 Medley R: 1, Oshkosh North/Lourdes (Jack Leggett, Eddie Hansen, Andrew McAvoy, Chandler Spanbauer) 1:52.75; 2, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Andrew Park, Abe Stoffel-Murray, Matthew Heap) 1:55.33. 

200 Free: 1, Abe Stoffel-Murray FDL 2:01.07; 2, Adam McAvoy ONL 2:03.33.

200 IM: 1, Ben Stoffel-Murray FDL 2:09.58; 2, Jack Leggett ONL 2:20.21.

50 Free: 1, Eddie Hansen ONL :23.81; 2, Andrew Park FDL :23.99.

Diving: 1, Grant Lattery ONL 171.70; 2, Brett Dykstra FDL 148.90. 

100 Fly: 1, Andrew McAvoy ONL 1:04.48; 2, Zach Pollard FDL 1:05.10. 

100 Free: 1, Abe Stoffel-Murray FDL :54.33; 2, Adam McAvoy ONL :54.42.

500 Free: 1, Andrew Park FDL 5:20.51; 2, Dylan Konop ONL 5:50.98.

200 Free R: 1, Oshkosh North/Lourdes (Greg Gibson, Zach Quinn, Matt Holst, Axel Frank) 1:45.27; 2, Fond du Lac (Brett Dykstra, Zach Pollard, Logan Schwartz, Sullivan Langolf) 1:47.19. 

100 Back: 1, Ben Stoffel-Murray FDL 1:00.90; 2, Jack Leggett ONL 1:03.89.

100 Breast: 1, Eddie Hansen ONL 1:06.62; 2, Logan Schwartz FDL 1:16.65 

400 Free R: 1, Fond du Lac (Andrew Park, Abe Stoffel-Murray, Matthew Heap, Ben Stoffel-Murray) 3:36.57; 2, Oshkosh North/Lourdes (Dylan Konop, Jack Leggett, Axel Frank, Adam McAvoy) 3:41.28.

FONDY MEMORIAL INVITATIONAL

BAY PORT 495.5, SUN PRAIRIE 425, WAUNAKEE 289, WAUKESHA NORTH/KETTLE MORAINE/PEWAUKEE 204, BARABOO 182, HARTFORD/SLINGER 162, DEFOREST 122,                  FOND DU LAC 111.5, WAYLAND/BEAVER DAM 98, RACINE CASE 71, BERLIN/GREEN LAKE 51, MADISON WEST 31, VERONA 17, MADISON MEMORIAL 16, MIDDLETON 13

Diving: 1, Joey Aman-Lavicky MW 355.95; 5, Brett Dykstra FDL 250.30.

200 Medley R: 1, Bay Port 1:42.35.

200 Free: 1, Aaron Donovan BP 1:50.64; 6, Andrew Park FDL 1:55.64.

200 IM: 1, Jackson Madonia WAU 2:00.16; 4, Sam Ryf B/GL 2:04.55; 6, Ben Stoffel-Murray FDL 2:08.56. 

50 Free: 1, Jeff Wiedoff WN/KM/P :21.66.

100 Fly: 1, Jeff Wiedoff WN/KM/P :53.38; 3, Sam Ryf B/GL :56.63.

100 Free: 1, Griffin Hawley BP :49.85; 4, Ben Stoffel-Murray FDL :51.05.

500 Free: 1, Ben Ramminger DEF 4:57.07.

200 Free R: 1, Sun Prairie 1:30.38.

100 Back: 1, Ben Ramminger DEF :56.15.

100 Breast: 1, Jackson Madonia WAU 1:02.56.

400 Free R: 1, Waunakee 3:22.87.

Homestead Metro Invite

Team scores: Bay Port 411, Arrowhead 407, Greenfield 314.5, Muskego 284, Marquette 251, Libertyville 242.5, Lake Forest 162,  Homestead 154, Waukesha West 93, Whitefish Bay 91, Fond du Lac 89, Shorewood 52, Watertown 35, La Follette 5

Event winners and top Fondy finishers

400 IM: 1, Calvin Schilz BP 4:22.15; 8, Logan Schwartz FDL 5:42.53.

200 medley relay: 1, Muskego 1:42.05; 18, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Andrew Park, Abe Stoffel-Murray, Sullivan Langolf) 1:56.06.

200 free: 1, Rohlinger MUS 1:46.8; 10, Andrew Park FDL 1:58.29.

200 back: 1, Andrew Nixdorf ARR 1:55.64; 10, Ben Stoffel-Murray FDL 2:145.55. 

100 breast: 1, Billy Bennett LIB 1:01.36; 32, Shawn Kieckbusch FDL 1:27.00.

200 fly: 1, Nixdorf ARR 2:00.94; 7, Abe Stoffel-Murray FDL 2:27.91. 

50 free: 1, Lucas Farrar ARR :21.29; 43, Connor Linder FDL :29.30. 

1,000 free: 1, Ben Davis GRE 10:08.58; 12, Eric Udlis FDL 12:37.73.

100 free: 1, Rohlinger MUS :48.76; 28, Sullivan Langolf FDL 1:00.25.

100 back: 1, Alec Jeffers BP :55.54.

200 breast: 1, Schilz BP 2:19.08; 12, Abe Stoffel-Murray FDL 2:35.52.

100 fly: 1, Farrar ARR :53.86; 20, Sullivan Langolf FDL 1:08.77.

500 free: 1, Davis GRE 4:53.34.

200 free relay: 1, Arrowhead 1:29.57; 20, Fond du Lac (Andrew Park, Abe Stoffel-Murray, Sullivan Langolf, Ben Stoffel-Murray) 1:42.72.

200 IM: 1, Jackson Zgola GRE 2:08.43; 2, Ben Stoffel-Murray FDL 2:10.33.

NEENAH   141    FOND DU LAC   45

200 Medley R: 1, Neenah (Aiden Clark, Eli Rocke, Michael Conn, Jan-Mikael Werninger) 1:43.37; 2, Neenah (Ethan Coons, Andrew Merfeld, Andrew Copeland, Ben Makowski) 1:51.42.

200 free: 1, Aiden Clark N 1:56.11; 2, Andrew Park FDL 2:02.68.

200 IM: 1, Michael Conn N 2:06.87; 2, Ben Stoffel-Murray FDL 2:14.76.

50 free: 1, Jan-Mikael Werninger N :23.32; 2, Colin Enz N :24.84.

Diving: 1, Evan Bredesen N 210.75; 2, Nathan Helwig N 207.30.

100 fly: 1, Jan-Mikael Werninger N 1:00.81; 2, Andrew Merfeld N 1:04.93.

100 free: Eli Rocke N :49.16; 2, Abe Stoffel-Murray FDL :53.90. 

500 free: 1, Andrew Copeland N 5:32.24; 2, Luke Hameister N 5:56.23.

200 Free R: 1, Neenah (Eli Rocke, Ben Makowski, Colin Enz, Jan-Mikael Werninger) 1:34.96; 2, Neenah (Ryan Eisch, Trevor Oneacre, Jakob Zehner, Luke Hameister) 1:46.74.

100 back: 1, Aiden Clark N :56.27; 2, Michael Conn N :56.87.

100 breast: 1, Eli Rocke N 1:05.09; 2, Andrew Merfeld N 1:08.36.

400 Free R: 1, Neenah (Michael Conn, Ethan Coons, Andrew Merfeld, Aiden Clark) 3:30.83; 2, Neenah (Luke Hameister, Colin Enz, Alec Reiter, Andrew Copeland) 3:44.01

APPLETON WEST/KIMBERLY TERROR RELAYS

BAY PORT 256, NEENAH 244, GREEN BAY UNITED 218, APPLETON NORTH/EAST 168, WISCONSIN RAPIDS 136, MANITOWOC 134, APPLETON WEST/KIMBERLY 1128, ASHWAUBENON 128, OSHKOSH WEST 126, STEVENS POINT 124, OSHKOSH NORTH/LOURDES 118, BRILLION/VALDERS/CHILTON 98, FOND DU LAC 56, TWO RIVERS/RONCALLI 18

Distances in meters

Diving R: 1, Neenah (Nathan Helwig, Evan Bredesen, Luke Eberts) 188.7; 2, Appleton North/East (Fin Kane, Jackson Tutt) 181.5; 3, Appleton West/Kimberly (Nick O’Brien, Grant Swanstrom, Carson Swanstrom) 168.9; 4, Oshkosh North/Lourdes (Dominik Smith, Grant Lattery, Cain Stelter) 154.30; 5, Fond du Lac (Brett Dykstra, Nick Pieper) 138.3.

100 Free R: 1, Wisconsin Rapids :50.41; 2, Appleton North/East (Sam Deitrich, Noah Zering, Brigham Freeman, Andres Santiago) :51.20; 4, Oshkosh North/Lourdes (Chandler Spanbauer, Ed Hansen, Adam McAvoy, Jack Leggett) :51.88; 5, Neenah (Colin Enz, Luke Hameister, Ryan Eisch, Ben Makowski) :52.56. 200 Medley R: 1, Green Bay United 1:55.02; 2, Bay Port 1:57.96; 3, Appleton West/Kimberly (Ben Hendel, Brady Malcomson, Justin Murry, Trevor Reese) 2:04.25; 4, Brillion/Valders/Chilton (Isaac Koehler, Parker Sonnabend, Bo Geiger, Payton Van Rooy) 2:05.82; 5, Appleton North/East (Nathan lange, Matthew Lee, Hayden Freeman, Chas Umphlett) 2:06.84; 6, Oshkosh West (Jack Elliot, Joe Herrick, Trenton Davis, Cameron Kumbier) 2:09.27. 500 Crescendo Free R: 1, Stevens Point 5:01.36; 2, Bay Port 5:06.79; 3, Green Bay United 5:15.61; 4, Ashwaubenon 5:27.69; 5, Manitowoc 5:29.04; 6, Neenah (Ben Makowski, Alec Reiter, Luke Hameister, Andrew Copeland) 5:31.09. 300 Back R: 1, Bay Port 3:11.05; 2, Neenah (Michael Conn, Ethan Coons, Aiden Clakr) 3:12.29; 3, Stevens Point 3:14.16; 4, Ashwaubenon 3:21.83; 5, Appleton North/East (Nathan Lange, Jack Krupka, Noah Zering) 3:45.63; 6, Wisconsin Rapids 3:49.59.400 Free R: 1, Green Bay United 3:48.99; 2, Neenah (Eli Rocke, Andrew Merfeld, Michael Conn, Jan-Mikael Werninger) 3:54.38; 3, Bay Port 3:55.40; 4, Appleton North/East (Sam Deitrich, Harrison Tews, Brigham Freeman, Andres Santiago) 4:09.14; 5, Manitowoc 4:21.34; 6, Oshkosh North/Lourdes (Zach Quinn, Adam McAvoy, Greg Gibson, Jack Leggett) 4:23.15. 200 Breast/Fly R: 1, Neenah (Eli Rocke, Ethan Coons, Andrew Merfeld, Michael Conn) 2:06.05; 2, Brillion/Valders/Chilton (Payton Van Rooy, Bo Geiger, Parker Sonnabend, Isaac Koehler) 2:10.00; 3, Bay Port 2:10.25; 4, Ashwaubenon 2:10.29; 5, Green Bay United 2:11.41; 6, Appleton West/Kimberly (Brady Malcomson, Justin Murry, Jackson Nelson, Ben Hendel) 2:12.09. 400 Medley R: 1, Green Bay United 4:23.79; 2, Stevens Point 4:24.08; 3, Bay Port 4:25.29; 4, Manitowoc 5:07.31; 5, Oshkosh West (Jack Elliot, Ryan bal, Andrew Engdahl, Garrett Yakes) 5:27.00; 6, Brillion/Valders/Chilton (Dwight Eben, Nick Bollini, Garrett Braun, Ben Berger) 5:29.71. 300 IM R: 1, Green Bay United 3:13.33; 2, Bay Port 3:19.49; 3, Neenah (Aiden Clark, Andrew Copeland, Andrew Merfeld) 3:22.29; 4, Wisconsin Rapids 3:29.68; 5, Oshkosh West (Henry Laux, Trenton Davis, Joe Herrick) 3:41.83; 6, Appleton North/East (Jack Krupka, Matthew Lee, Logan Hash) 3:45.21. 200 Free R: 1, Neenah (Aiden Clakr, Jan-Mikael Werninger, Colin Enz, Eli Rocke) 1:42.66; 2, Bay Port 1:43.94; 3, Ashwaubenon 1:44.85; 4, Appleton North/East (Sam Deitrich, Noah Zering, Harrison Tews, Andres Santiago) 1:48.99; 5, Oshkosh North/Lourdes (Chandler Spanbauer, Ed Hansen, Jack Leggett, Adam McAvoy) 1:49.73; 6, Appleton West/Kimberly (Trevor Reese, Justin Murry, Max Alberts, Ben Hendel) 1:50.07. 100 Medley R: 1, Wisconsin Rapids :58.41; 2, Neenah (Ethan Coons, Andrew Copeland, Jan-Mikael Werninger, Colin Enz) :58.96; 3, Bay Port :59.04; 4, Oshkosh North/Lourdes (Dylan Konop, Ed Hansen, Andrew McAvoy, Chandler Spanbauer) 1:01.08; 5, Green Bay United 1:02.82; 6, Oshkosh West (Ethan Wruck, Ryan Bal, Henry Laux, Andrew Groth) 1:05.39.

HARTFORD RELAYS

Fond du Lac finished in fourth place as a team.

Ben Stoffel-Murray, Abe Stoffel-Murray, Andrew Park and Logan Schwartz won the 400-yard individual medley relay, while Ben Stoffel-Murray, Abe Stoffel-Murray and Park took second in the 300 backstroke relay

Fond du Lac  90   Manitowoc Lincoln  79

200 Medley R: 1, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Logan Schwartz, Abe Stoffel-Murray, Carter Drost) 1:57.81; 2, Manitowoc (Alex Frink, Austin Monka, Dameon Henrickson, Kaeden Mathiesen) 1:57.94.

200 free: 1, Andrew Park FDL 1:57.56; 2, Austin Georgenson ML 2:03.08.

200 IM: 1, Ben Stoffel-Murray FDL 2:13.73; 2, Alex Frink ML 2:25.45.

50 free: 1, Carter Drost FDL :25.54; 2, Kaeden Mathiesen ML :25.65.

100 fly: 1, Abe Stoffel-Murray FDL 1:01.86; 2, Dameon Henrickson ML 1:07.52.

100 free: 1, Andrew Park FDL :52.82; 2, Kaeden Mathiesen ML :58.38.

500 free: 1, Austin Georgenson ML 5:40.89; 2, Gavin Maurer ML 5:46.09.

200 Free R: 1, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Abe Stoffel-Murray, Logan Schwartz, Andrew Park) 1:41.57; 2, Manitowoc (Austin Monka, Dalton Graf, Gavin Maurer, Austin Georgenson) 1:48.22.

100 back: 1, Ben Stoffel-Murray FDL 1:02.37; 2, Alex Frink ML 1:05.70.

100 breast: 1, Abe Stoffel-Murray FDL 1:11.20; 2, Dameon Henrickson ML 1:17.92.

400 Free R: 1, Manitowoc (Gavin Maurer, Alex Frink, Kaeden Mathiesen, Austin Georgenson) 3:49.44; 2, Fond du Lac (Andrew Park, Zach Pollard, Eric Udlis, Carter Drost) 4:01.60.

Shebogan North   132   Fond du Lac  109    Kiel   86

200 Medley R: 1, Sheboygan North (Nathan Kaltenbrun, Charles Broghammer, Andrew Leal, Garrett Schultz) 1:51.75; 2, Kiel (Mason Steffen, Charlie Tanouye, Ashton Arnold, Christopher Muhs) 1:52.95.

200 Free: 

1, Ben Stoffel-Murray FDL 1:56.05; 2, Preston Pond SN 2:04.55.

200 IM:

1, Abe Stoffel-Murray FDL 2:15.62; 2, Nathan Kaltenbrun SN 2:21.22.

50 Free: 

1, Andrew Park FDL :23.93; 2, Christopher Muhs K :24.26.

Diving:

1, Miles Silva SN 203.35; 2, Brett Dykstra FDL 155.10.

100 Fly:

1, Andrew Leal SN 1:01.96; 2, Ashton Arnold K 1:02.92.

100 Free:

1, Andrew Park FDL :53.34; 2, Jackson Pond SN :57.09.

500 Free:

1, Preston Pond SN 5:45.32; 2, Christopher Leal SN 6:09.51.

200 Free R:

1, Sheboygan North (Connor Cleveland, Garrett Schultz, Jackson Pond, Andrew Leal) 1:42.11; 2, Sheboygan North (Nathan Kaltenbrun, Patrick Fisher, Charles Broghammer, Preston Pond) 1:42.71.

100 Back:

1, Ben Stoffel-Murray FDL 1:00.82; 2, Christopher Muhs K 1:01.29.

100 Breast:

1, Charles Broghammer SN 1:09.72; 2, Abe Stoffel-Murray FDL 1:11.73

400 Free R:

1, Fond du Lac (Ben Stoffel-Murray, Andrew Park, Carter Drost, Abe Stoffel-Murray) 3:41.60; 2, Kiel (Ashton Arnold, Mason Steffen, Trenton Bebermeir, Christopher Muhs) 3:47.83.

2018-02-12T14:39:01+00:00November 21st, 2017|Boys Swimming|