Go to link below for complete FVA FDL Girls Swimming & Diving Stats & Standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251328-girls-swimming-and-diving

 

2017 Varsity Girls Swimming & Diving Schedule   
 
Type Time Opponent Location 
Thursday, Aug 17, 2017
Meet 5:30PM De Pere Fond du Lac Aquatic Center 
Saturday, Aug 26, 2017
InvitationalTBDAway vs. DeForest,
Elkhorn Area,
McFarland,
Oregon,
Sauk Prairie
Tuesday, Sep 5, 2017
DivingOshkosh North High School
Meet

FOND DU LAC 101, OSHKOSH NORTH-LOURDES 79

Oshkosh YMCA
Friday, Sep 8, 2017
Invitational5:00PMAway vs. Appleton West,
Appleton East,
Appleton North,
Bay Port,
Berlin/Green Lake,
Neenah,
Oshkosh N/L,
Oshkosh West,
Stevens Point,
Two Rivers,
Wisconsin Rapids Lincoln
Appleton West High School
Tuesday, Sep 12, 2017
Meet 5:30PM Oshkosh West Fond du Lac Aquatic Center 
Friday, Sep 15, 2017
Invitational5:00PMAway vs. Ashwaubenon,
Tomahawk,
Appleton East,
Pulaski,
Eau Claire Memorial,
Clintonville,
De Pere,
Shawano,
Sheboygan North,
Bay Port
Ashwaubenon High School
Saturday, Sep 16, 2017
Invitational9:00AMAway vs. Ashwaubenon,
Tomahawk,
Appleton East,
Pulaski,
Eau Claire Memorial,
Clintonville,
De Pere,
Shawano,
Sheboygan North,
Bay Port
Ashwaubenon High School
Saturday, Sep 23, 2017
Game10:00AMAway vs. Clintonville,
Tomahawk,
Berlin
Clintonville High School
Tuesday, Sep 26, 2017
Meet5:30PMAway vs. Appleton NorthAppleton North High School
Friday, Sep 29, 2017
Invitational 6:00PM Appleton West,
Ashwaubenon,
Bay Port,
Kenosha Bradford,
Kenosha Tremper,
West Bend West 
Fond du Lac Aquatic Center 
Saturday, Sep 30, 2017
Invitational 9:00AM Appleton West,
Ashwaubenon,
Bay Port,
Berlin,
DeForest,
Green Bay Southwest,
Hartford Union,
Kenosha Tremper,
Oshkosh N/L,
Sheboygan North,
West Bend West 
Fond du Lac Aquatic Center 
Tuesday, Oct 3, 2017
Meet 5:30PM Appleton East Fond du Lac Aquatic Center 
Tuesday, Oct 10, 2017
Meet5:30PMAway vs. AW-KIZepka Aquatic Center
Tuesday, Oct 17, 2017
Meet 5:30PM Neenah Fond du Lac Aquatic Center 
Saturday, Oct 21, 2017
Diving10:00AMAway vs. Neenah,
Appleton East,
Appleton North,
Appleton West,
Ashwaubenon,
Bay Port,
Divine Savior Holy Angels,
Kenosha Tremper,
Madison Memorial,
Madison West,
New Berlin West,
Oshkosh North,
Oshkosh West,
South Milwaukee,
West Allis Central,
West Bend East,
West Bend West,
Whitnall
Neenah High School
Friday, Oct 27, 2017
Diving 6:00PM Appleton East,
Appleton North,
AW-KI,
Neenah,
Oshkosh N/L,
Oshkosh West 
Fond du Lac Aquatic Center 
Saturday, Oct 28, 2017
Conference Meet 10:30AM Appleton East,
Appleton North,
AW-KI,
Neenah,
Oshkosh N/L,
Oshkosh West 
Fond du Lac Aquatic Center 

Girls Swimming –  Varsity Roster

Name                                  Grade

SAMANTHA BLACKSTAD 12

ALASKA BURROUGHS 9

KATRINA COLMENARES 10

SAVANNAH DITTER 11

LILLIAN DROST 9

ABIGAIL HAAS 10

RACHEL HAYS 12

MEGAN HENKER 9

ISABELLA JONES 10

LAUREN JURGELLA 9

MEGAN KRUNCOS 9

ELLEN LOCK 10

EMMA LOEWE 12

GRACE LYNCH 10

KRISTILEE MCCADDEN 12

MADILYN MICHELS 12

ANNA MILLER 12

ALI MUNGER 11

MAKAYLA MURRAY 12

JULIE REBEK 9

MEGAN ROEHRIG 10

CARLY SERWE 9

ELEANOR SITTER 9

GRACE SPHATT 10

ELIZABETH TELETZKE 12

AMANDA WCIORKA 12

NICKOLE WESLEY 12

TESSA YORK 9

 

Head Coach: Glen McBride

Assistant Coach: Laura Schultz Laurice Freeman

Team Captains: Taylor Terbilcox Marah Larsen

Managers: Zach Wagner

 

Go to link below for complete WIAA Neenah Sectional results

https://www.wiaawi.org/Portals/0/PDF/Results/Swim_Girls/2017/Neenah.htm

Go to link below for complete WIAA State Swimming & Diving Championships information

Friday & Saturday, Nov. 10-11        UW Natatorium, Madison, Wis

https://www.wiaawi.org/Sports/GirlsSwimmingDiving.aspx

WIAA Sectional Meet at Neenah

Team scores

Neenah 376, Bay Port 351, Appleton North 282.5, FOND DU LAC 206, Oshkosh West 186, GB Southwest 146, Pulaski 144, Oshkosh North/Lourdes 113, De Pere 108, AppletonWest/Kimberly 97, Appleton East 93, Brillion/Valders/Chilton 91.5, Manitowoc72, Shawano/Bonduel 20

100 free

1, Isabel Eisele N :53.25  2, Gabriella Mullally N :53.27  3 Jenna Binkowski PUL :54.95  4, Lexi Hilt AN :55.11  5, Amanda Wciorka FDL  :55.15

200 free

1, Isabel Cortina N 1:53.95; 2, Grace Sphatt FDL 1:59.59; 3, Jenna Binkowski PUL 1:59.94;

4, Isabella Jones FDL 2:00.95; 5, Rachel Cortina N 2:03.22; 6, Eleanor Sitter FDL 2:03.25. 

500 free

1, Isabel Cortina N 5:10.72; 2, Grace Sphatt FDL 5:17.78; 3, Rachel Stumpf PUL 5:19.28;

4, Eleanor Sitter FDL 5:26.71

 

200 free relay

1, Neenah (Claire Eisele, Gabriella Mullally, Payton Hanselman, Isabel Cortina) 1:38.05; 2, Bay Port (Erin Samels, Shae Gustafson, Emily Zimmer, Lacy Geurts) 1:42.30; 3, Brillion/Valders/Chilton (Grace Risse, Alyssa Frank, Stephanie Appel, Gracie Streblow) 1:42.88; 4, Fond du Lac (Isabella Jones, Amanda Wciorka, Eleanor Sitter, Grace Sphatt) 1:43.37

 

400 free relay

1, Neenah (Isabel Cortina, Claire Eisele, Evelyn Lima, Gabriella Mullally) 3:34.55; 2, Appleton North (Joy Vandenberg, Lexi Hilt, Briana Arnold, Mollie Brackett) 3:35.85; 3, Bay Port (Riley Melendy, Sophia Thibert, Shae Gustafson, Emma Lasecki) 3:36.88; 4, Fond du Lac (Isabella Jones, Amanda Wciorka, Eleanor Sitter, Grace Sphatt) 3:46.06;

 

APPLETON NORTH 112, FOND DU LAC 71

200 Medley R: 1, Appleton North (Sarah Lange, Briana Arnold, Leah Armstrong, Lexi Hilt) 1:58.74; 2, Appleton North (Carley Wong, Hannah Graham, Katie Anselment, Elena Leiva) 2:11.11. 

200 free: 1, Joy Vandenberg AN 2:04.56; 2, Grace Sphatt FDL 2:09.79. 

200 IM: 1, Mollie Brackett AN 2:18.00; 2, Isabella Jones FDL 2:25.62. 

50 free:1, Lexi Hilt AN :25.94; 2, Elena Leiva AN :27.44. 

Diving: 1, Abby Hopfensperger AN 210.54; 2, Julie Rebek FDL 145.80. 

100 fly: 1, Briana Arnold AN 1:01.65; 2, Amanda Wciorka FDL 1:03.68. 

100 free: 1, Joy Vandenberg AN :56.53; 2, Megan Roehrig FDL 1:00.49. 

500 free: 1, Grace Sphatt FDL 5:30.04; 2, Eleanor Sitter FDL 5:36.90. 

200 Free R: 1, Appleton North (Lexi Hilt, Joy Vandenberg, Briana Arnold, Mollie Brackett) 1:42.51; 2, Fond du Lac ( Isabella Jones, Megan Roehrig, Grace Sphatt, Amanda Wciorka) 1:47.75. 

100 back: 1, Briana Arnold AN 1:04.22; 2, Leah Armstrong AN 1:07.94. 

100 Breast: 1, Lexi Hilt AN 1:14.65; 2, Mollie Brackett AN 1:16.11. 

400 Free R: 1, Appleton North (Mollie Brackett, Elena Leiva, Hannah Graham, Joy Vandenberg) 3:52.64, 2, Fond du Lac (Isabella Jones, Eleanor Sitter, Grace Sphatt, Amanda Wciorka) 3:53.13.

 

 

FOND DU LAC 101, OSHKOSH NORTH-LOURDES 79

200 Medley Relay: 1, Fond du Lac (Amanda Wciorka, Kristilee McCadden, Isabella Jones, Grace Sphatt) 2:00.13; 2, Oshkosh North/Lourdes (Hannah Elliott, Emily Leverance, Regan Kraus, Emily Scherer) 2:07.73. 200 Free: 1, Elle Lieder ONL 2:06.57; 2, Madi Michels FDL 2:11.91. 200 IM: 1, Eleanor Sitter FDL 2:29.56; 2, Corynn Latta ONL 2:34.47. 50 Free: 1, Ali Pecore ONL :25.47; 2, Jaiden Alsteen ONL :26.84. Diving: 1, Megan Leverance ONL 176.60; 2, Julie Rebek FDL 144.22. 100 Fly:1, Isabella Jones FDL 1:04.02; 2, Jaiden Alsteen ONL 1:04.36. 100 Free: 1, Amanda Wciorka FDL :55.90; 2, Hannah Elliott ONL :59.09. 500 Free: 1, Grace Sphatt FDL 5:29.43; 2, Claire Vandenhouten ONL 5:43.72. 200 Free Relay: 1, Fond du Lac (Isabella Jones, Amanda Wciorka, Grace Sphatt, Kristilee McCadden) 1:45.05; 2, Oshkosh North/Lourdes (Elle Lieder, Hannah Elliott, Corynn Latta, Jaiden Alsteen) 1:48.54. 100 Back: 1, Hannah Elliott ONL 1:08.31; 2, Eleanor Sitter FDL 1:10.90. 100 Breast: 1, Elle Lieder ONL 1:16.92; 2, Lizzi Teletzke FDL 1:20.15. 400 Free Relay:1, Fond du Lac (Isabella Jones, Amanda Wciorka, Grace Sphatt, Kristilee McCadden) 3:51.16; 2, Fond du Lac (Megan Roehrig, Lauren Jurgella, Eleanor Sitter, Madi Michels) 4:09.68.