2017 Girls Cross Country – (Est. 1974) < 44 years >

///2017 Girls Cross Country – (Est. 1974) < 44 years >

2017 Girls Cross Country – (Est. 1974) < 44 years >

Go to link below for complete FVA FDL Girls Cross Country Stats & Standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251321-girls-cross-country

Girls Cross Country – Varsity Roster

Name                            Grade

NICOLE ATHANASIOU 12

BRIELLE COFFEY 9

BRIANNA DANIELS 11

JOSEY DASCHER 10

LAUREN DEGERE 10

AMBER FRANZEN 10

SHEA-LYNN GERRED 11

NAOMI HALPER 9

MADISON HUGHES 11

EMMA KOTTKE 11

TARA LISOWE 10

ALEXIS LORD 9

NATALIE LORD 10

NICOLE LORD 12

BROOKE MCDOWELL 11

AVA MEMMEL 9

ELLA MEMMEL 9

CALISTA MURASKI 9

MORGAN RUELLE 12

SARAH SCHAEFER 11

SHELBY SWINSON 9

AMELIA WEHNER 11

ELIZABETH ZIEGLER 11

 

Go to link below for complete Manitowoc Girls Cross Country Sectional results

https://www.wiaawi.org/Portals/0/PDF/Results/Cross_Country/2017/gmanitowocsectional.pdf

Go to link below for complete list of  qualifiers for the WIAA Division 1 Girls Cross Country State Meet in Wisconsin Rapids

https://www.wiaawi.org/Portals/0/PDF/Sports/Cross_Country/Girls%20Cross%20Country%20Results%20Ind%20-%20Division%201.html

Go to link below for complete information for the WIAA Division 1 Girls & Boys Cross Country State Meet in Wisconsin Rapids

https://www.wiaawi.org/Sports/GirlsCrossCountry.aspx

 

DIVISION 1     Manitowoc Lincoln Sectional

Fond du Lac’s Madison Hughes won the girls race in 19:38 won the girls race in 16:01 to earn a trip to the WIAA Division 1 state meet.

GIRLS

Team scores: Beaver Dam 48, Slinger 94, West Bend West 127, Fond du Lac 135, Sheboygan North 139, Sheboygan South 155, Hartford 160, Oshkosh North 164, West Bend East 186, Manitowoc Lincoln 204, Oshkosh West 237, Menasha 309

Top finisher: Madison Hughes FDL 19:38

 Fond du Lac: 19, Brielle Coffey 21:05; 25, Morgan Ruelle 21:40; 38, Sarah Schaefer 22:10; 52, Brandi Voigt 22:41.

 

 

PORT WASHINGTON INVITATIONAL

Team scores: Neenah 135, Port Washington 137, Random Lake/Ozaukee 156, Beaver Dam 158, Slinger 175, Fond du Lac 179, Appleton East 180, Cedarburg 197, Brookfield East 238, Plymouth 260, Sheboygan North 282, Whitefish Bay 288, West Bend East 300, New Berlin Eisenhower 308, Sheboygan South 314, Wauwatosa West 366, Cedar Grove-Belgium 366, Dominican 507

Top 5 individuals: 1, Elise Large RL/OZ 19:03; 2, Makaila Groves SLI 19:20; 3, Paige Fassbender SLI 19:25; 4, Jenna Short CED 19:33; 5, Madison Hughes FDL 19:42.

Fond du Lac: 9, Liz Ziegler 19:54; 46, Brielle Coffey 21:27; 54, Morgan Ruelle 21:35; 65, Brandi Voigt 21:45.

 

Team scores: Whitefish Bay 79, Pewaukee 83, Stevens Point 131, Burlington 178, Ashwaubenon 184, West Bend West 193, Franklin 210, Verona 228, D.C. Everest 248, Wisconsin Lutheran 249, Fond du Lac 279, Appleton West 283, Milwaukee King 323, Waukesha North 362, Marinette 397, New Berlin West 413, Oshkosh West 430, New London 475, Menasha 480

Top five finishers: 1, Zoe Goodmanson PEW 12;18; 2, Sage Wagner ASH 12;51; 3, Maggie Keiper WB 12:59; 4, Madeline Hyland SP 13:03; 5, Liz Ziegler FDL 13:10.

Fond du Lac: 7, Madison Hughes 13:14; 72, Morgan Ruelle 14:53; 97, Nicole Athanasiou 15:37; 98, Sarah Schaefer 15:44.

 

BAY PORT INVITE

APPLETON NORTH 67, DE PERE 76, BAY PORT 113, SHEBOYGAN SOUTH 130, FOND DU LAC 132, WEST DE PERE 144, SHAWANO 208, MARINETTE 215, KIMBERLY 217, TWO RIVERS 226, CRIVITZ 292, WRIGHTSTOWN 295, COLEMAN 322

Top finisher: Mary Rose Flood AN 19:53.

Appleton North: 9, Linnea Edwards 21:03; 16, Iris Hertting 21:54; 17, Kerry Flood 21:55; 25, Clara Weed 22:29.

Sheboygan South: 10, Katie Banie 21:05; 19, Monika Pantha 22:07; 20, Abigail Urben 22:17; 42, Halle Boldt 23:10; 43, Hannah Braatz 23:11.

Fond du Lac: 2, Liz Ziegler 20:15; 6, Madison Hughes 20:35; 29, Morgan Ruelle 22:42; 49, Nicole Athanasiou 23:24; 53, Sarah Schaefer 23:32.

Kimberly: 23, Jane Brinkman 22:23; 46, Isabelle Clark 23:20; 47, Brianne Capper 23:21; 56, Alyssa Schultz 23:51; 59, Shana Brinkman 23:54.

Two Rivers: 18, Hanna Helling 21:58; 22, Haley Vanne 22:21; 58, MaKenzie Greenwood 23:53; 64, Maggie Klinkner 24:14; 78, Fiona Guyette 25:21.

Wrightstown: 40, Elizabeth Langlois 23:08; 57, Trisha Feldkamp 23:52; 63, Alex Brugger 24:10; 74, Anna Lewandowski 24:31; 85, Hannah Clancy 26:16.

Lourdes Academy: 24, Mia Maslowski 22:28; 45, Addie Masini 23:17; 55, Olivia Weber 23:49; 66, Andrea Beecher 24:15.

 

Matt Hadler Invite

At Menomonee Falls, Fond du Lac finished seventh overall with 186 points in the 11-team invite.

Liz Ziegler paced the Cardinals with a time of 19:53. Madison Hughes was 12th (20:03) with Morgan Ruelle (46th, 22:16), Sarah Schaefer (52nd, 22:43) and Brooke McDowell (68th, 23:44) also competing for Fond du Lac.

Waukesha West won the invite with 40 total points and Slinger’s Makaila Groves was the top finisher (19:23.55). 

 

2017-10-24T12:13:29+00:00August 23rd, 2017|Girls Cross Country|