.

Go to link below for 2018-19 FVA Boys Swimming and Diving  schedule – scores – standings  

http://www.fvasports.net/page/show/1251336-boys-swimming-and-diving


2018-19 Boys Swimming & Diving Roster


Jake Biermann       9

Alexander Braatz    10

Worachai Chainuan  12

Kole Davis     11

Landon Davis    9

Reinerius Devries    12

Nicholas Dilling     12

Carter Drost     12

Benjamin Everson   11

Wes Everson       9

Braden Gerritson     10

Matthew Heap     12

Shawn Lieckbusch    11

Joshua Kolstad    11

William Kotansky      9

Sullivan Langolf      11

Thane Nelson    9

Andrew Park      12

Zachary Pollard     12

Charles Quast     10

William Schultz    10

Andrew Simon      11

Head Coach   Glen McBride

Assistant Coach    Nikki Schneider

Assistant Coach   Ben Kimball

.

DIVISION 1 NEENAH SECTIONAL

BAY PORT 387, APPLETON NORTH/EAST 294, NEENAH 285, SHEBOYGAN NORTH 243, GREEN BAY UNITED 232, OSHKOSH NORTH/LOURDES 186, APPLETON WEST/KIMBERLY 166, OSHKOSH WEST 151, FOND DU LAC 101, MANITOWOC LINCOLN 81, SHEBOYGAN SOUTH 67

100 Breast: 1, Ozan Kalafat BP 1:00.21; 2, Eddie Hansen ONL 1:01.22; 3, Macoy Socha GBU 1:01.76; 4, Charles Broghammer SN 1:03.15;                        5, Andrew Park FDL 1:04.40

.

2019 Fox Valley Association Boys Swimming Championships

Appleton North/East 571,   Neenah 538,  Oshkosh North/Lourdes 331,   Appleton West/Kimberly 288,   Oshkosh West 279, Fond du Lac 236

Diving: 1, Nathan Helwig N 414.95; 2, Nick O’Brien AWK 381.20; 3, Grant Swanstrom AWK 356.80; 4, Carson Swanstrom AWK 356.70; 5, Louis Froehlich AWK 339.90; 6, Nicholas Grotenhuis N 302.75.

200 Medley R: 1, Appleton North/East (Daniel Cura, Sam Bork, Andres Santiago Hernandez, Ketner Murry) 1:40.67; 2, Neenah (Michael Conn, Andrew Merfeld, Ethan Coons, Andrew Copeland) 1:41.93; 3, Appleton North/East (Nathan Lange, Matthew Lee, Mehul Rangbulla, David Neitzke-Pizarro) 1:49.21; 4, Neenah (Nolan Balensiefen, Eli Klawikowski, Alec Reiter, Tony Van Sambeek) 1:50.11; 5, Oshkosh West (Casey Coons, Ryan Bal, Andrew Groth, Cameron Kumbier) 1:50.12; 6, Fond du Lac (Matthew Heap, Andrew Park, Zach Pollard, Carter Drost) 1:55.68. 

200 Free: 1, Andrew Groth OW 1:50.05; 2, Brigham Freeman ANE 1:54.12; 3, Ian Ridlehoover ANE 1:55.07; 4, Andrew Merfeld N 1:57.96; 5, Andrew Copeland N 2:01.48; 6, Chase Pecore ONL 2:02.52.

200 IM: 1, Mehul Rangbulla ANE 2:08.60; 2, Ethan Coons N 2:11.81; 3, Alec Reiter N 2:16.46; 4, Chas Umphlett ANE 2:18.62; 5, Trey Pecore ONL 2:19.05; 6, Eli Klawikowski N 2:19.62.

50 Free: 1, Eddie Hansen ONL :21.99; 2, Sam Deitrich ANE :22.68; 3, Andres Santiago Hernandez ANE :22.72; 4, Trevor Reese AWK :23.21; 5, Cameron Kumbier OW :23.52; 6, Maxwell Copeland N :23.57.

100 Fly: 1, Sam Bork ANE :52.33; 2, Andrew Copeland N :56.56; 3, Ketner Murry ANE :57.35; 4, Ethan Coons N :57.50; 5, Mehul Rangbulla ANE :58.08; 6, Nathan Lange ANE :58.80.

100 Free: 1, Michael Conn N :49.77; 2, Sam Deitrich ANE :50.52; 3, Andres Santiago Hernandez ANE :50.56; 4, Andrew Park FDL :51.23; 5, Trevor Reese AWK :51.69; 6, Daniel Cura ANE :52.61.

500 Free: 1, Andrew Groth OW 5:02.56; 2, Ian Ridlehoover ANE 5:06.08; 3, Trey Pecore ONL 5:16.57; 4, Pierce Pecore ONL 5:17.60; 5, Chase Pecore ONL 5:22.42; 6, Brigham Freeman ANE 5:23.28.

200 Free R: 1, Appleton North/East (Sam Bork, Ketner Murry, Andres Santiago Hernandez, Sam Deitrich) 1:29.47; 2, Neenah (Maxwell Copeland, Andrew Merfeld, Tony Van Sambeek, Andrew Copeland) 1:33.99; 3, Oshkosh West (Cameron Kumbier, Henry Laux, Harry Zhang, Andrew Groth) 1:37.30; 4, Oshkosh North/Lourdes (Eddie Hansen, Pierce Pecore, Noah Brandl, Bristol Boelter) 1:38.19; 5, Appleton West/Kimberly (Logan Seibers, Ryan Fitzpatrick, Graham Moore, Trevor Reese) 1:38.51; 6, Fond du Lac (Andrew Park, Matthew Heap, Sullivan Langolf, Carter Drost) 1:38.89. 

100 Back: 1, Michael Conn N :52.95; 2, Sam Bork ANE :53.02; 3, Daniel Cura ANE :57.86; 4, Nathan Lange ANE 1:02.18; 5, Nolan Balensiefen N 1:05.36; 6, Matthew Heap FDL 1:05.43. 

100 Breast: 1, Eddie Hansen ONL 1:02.44; 2, Andrew Park FDL 1:04.94; 3, Andrew Merfeld N 1:05.87; 4, Jensen Rocke N 1:07.50; 5, Eli Klawikowski N 1:08.02; 6, Ryan Bal OW 1:10.27.

400 Free R: 1, Appleton North/East (Ketner Murry, Brigham Freeman, Mehul Rangbulla, Sam Deitrich) 3:25.14; 2, Neenah (Maxwell Copeland, Ethan Coons, Alec Reiter, Michael Conn) 3:26.23; 3, Oshkosh North/Lourdes (Eddie Hansen, Pierce Pecore, Chase Pecore, Trey Pecore) 3:35.74; 4, Appleton West/Kimberly (Jack Krupka, Nathan Lange, Daniel Cura, Ian Ridlehoover) 3:37.22; 5, Appleton West/Kimberly (Logan Seibers, Ryan Fitzpatrick, Graham Moore, Trevor Reese) 3:43.64; 6, Neenah (Luke Makowski, Caleb Youngwerth, Jakob Zehner, Trevor Oneacre) 3:43.71.

.

Oshkosh North / Lourdes 99  Fond du Lac   86

200 Medley R 

1   Fond du Lac (Matthew Heap, Andrew Park, Zach Pollard, Carter Drost)   1:54.44

2  Oshkosh North/Lourdes (Dylan Wegehaupt, Ries Hitz, Andrew McAvoy, Bristol Boelter)   2:00.09 

200 Free 

1   Pierce Pecore ONL   2:01.70    2  Chase Pecore ONL   2:03.06 

200 IM 

1   Trey Pecore ONL 2:21.38

2  Bill Schultz FDL 2:26.73

50 Free 

1  Eddie Hansen ONL   :22.76

2  Carter Drost FDL   :25.19

100 Fly 

1    Andrew McAvoy ONL   1:00.79

2   Zach Pollard FDL   1:06.65 

100 Free 

1  Andrew Park FDL   :51.07

2  Matthew Heap FDL   :55.43 

500 Free 

1  Trey Pecore ONL 5:22.69    2  Chase Pecore ONL 5:28.42 

200 Free R 

1  Fond du Lac (Andrew Park, Sullivan Langolf, Zach Pollard, Carter Drost)   1:38.69

2  Oshkosh North/Lourdes (Eddie Hansen, Andrew McAvoy, Pierce Pecore, Noah Brandl) 1:39.17

100 Back 

1  Matthew Heap FDL   1:07.09

2  Dylan Wegehaupt ONL   1:08.28 

100 Breast 

1  Eddie Hansen ONL   1:04.32 

2   Andrew Park FDL   1:06.03

400 Free R 

1  Oshkosh North/Lourdes (Chase Pecore, Trey Pecore, Pierce Pecore, Eddie Hansen)   3:48.40

2  Fond du Lac (Sullivan Langolf, Bill Schultz, Kole Davis, Matthew Heap)   3:59.58

.

FONDY MEMORIAL INVITATIONAL

SUN PRAIRIE 581.5, BAY PORT 389.5, WAUKESHA NORTH/KETTLE MORAINE/PEWAUKEE 288, BARABOO 202, DEFOREST 177, WAUNAKEE 171, BERLIN/GREEN LAKE 99, FOND DU LAC 88, HARTFORD/SLINGER 85, RACINE CASE 60, WAYLAND/BEAVER DAM 51, MADISON MEMORIAL 34, VERONA 29, MIDDLETON 29, MADISON WEST 15, MADISON LA FOLLETTE 5

Diving: 1, Drew Bennett MM 451.75; 2, Issac Roush MID 371.50; 3, Alex Ritter V 348.05. 

200 Medley R: 1, Bay Port (Victor Kostov, Ozan Kalafat, Ben Storby, Kyle Zerbel) 1:40.88; 2, Baraboo 1:41.94; 3, Sun Prairie 1:44.36. 

200 Free: 1, Ben Ramminger DEF 1:48.52; 2, Sam Ryf BGL 1:48.62; 3, Drew Millette WNKM 1:49.07. 

200 IM: 1, Aidan Lohr BAR 1:58.73; 2, Jacob Brehner SP 2:02.38; 3, Victor Kostov BP 2:03.86. 

50 Free: 1, Jeff Wiedoff WNKM :21.68; 2, Ben Wiegand SP :21.86; 3, Cade Roggenbauer SP :22.56; 3, Griffin Hawley BP :22.56. 

100 Fly: 1, Jeff Wiedoff WNKM :53.11; 2, Sam Ryf BGL :53.51; 3, Drew Millette WNKM :53.69. 

100 Free: 1, Cade Roggenbauer SP :48.20; 2, Cory Michalek WNKM :50.05; 3, Andrew Park FDL :50.77. 

500 Free: 1, Ben Ramminger DEF 4:52.43; 2, Ozan Kalafat BP 4:57.81; 3, James Werwie SP 4:58.89. 

200 Free R: 1, Sun Prairie 1:28.99; 2, Waukesha North/Kettle Moraine 1:30.43; 3, Sun Prairie 1:33.39. 

100 Back: 1, Aidan Lohr BAR :53.38; 2, Jacob Brehmer SP :55.34; 3, Zach Vinson WAU :55.89. 

100 Breast: 1, Ben Wiegand SP 1:00.02; 2, Ozan Kalafat BP 1:00.80; 3, Jacob Laux BAR 1:04.29. 

400 Free R: 1, Sun Prairie 3:17.37; 2, Waukesha North/Kettle Moraine 3:20.17; 3, Bay Port (Payton Schilz, Kyle Zerbel, Victor Kostov, Ozan Kalafat) 3:26.64.

.

METRO INVITE

At Mequon

ARROWHEAD 415, BAY PORT 360.50, MUSK-EGO 332, GREENFIELD 297, HOMESTEAD 265, STEVENS POINT 211, WAUKESHA WEST 176.5, LAKE FOREST 175.5, LIBERTYVILLE 158, WATERTOWN 76.5, SHOREWOOD 64, FOND DU LAC 61 LA FOLLETTE 20, BROOK ACADEMY 4

.

Fond du Lac 92   Appleton West / Kimberly  90

200 Medley R 

1 Fond du Lac (Matthew Heap, Andrew Park, Zach Pollard, Carter Drost) 1:55.96.  2. Appleton West/Kimberly (Ian Broehm, Preston Vogel, Logan Seibers, Jack Weber) 1:58.13. 

200 Free 

1  Nick Dilling FDL 1:59.82.  2 Ryan Fitzpatrick AW/K 2:07.09

200 IM

1  Graham Moore AW/K 2:19.11  2  Bill Schultz FDL 2:31.45 

50 Free 

1  Trevor Reese AW/K :23.36   2 Carter Drost FDL :25.75

Diving

1  Carson Swanstrom AW/K 207.95    2 Grant Swanstrom AW/K 191.45 

100 Fly

1  Nick Dilling FDL :59.57  2 Logan Seibers AW/K 1:03.31 

100 Free

1  Andrew Park FDL :50.77  2 Trevor Reese AW/K :51.44. 

500 Free

1  Bill Schultz FDL 5:39.87 2 Ryan Fitzpatrick AW/K 5:54.22. 

200 Free R 

1  Fond du Lac (Andrew Park, Carter Drost, Zach Pollard, Nick Dilling) 1:38.59   2 Appleton West/Kimberly (Trevor Reese, Logan Seibers, Ryan Fitzpatrick, Graham Moore) 1:38.79. 

100 Back

1  Matthew Heap FDL 1:06.82   2 Ian Broehm AW/K 1:08.03

100 Breast 

1  Andrew Park FDL 1:07.48

2  Carter Drost FDL 1:16.35 

400 Free R 

1, Appleton West/Kimberly (Graham Moore, Logan Seibers, Ryan Fitzpatrick, Trevor Reese) 3:43.53; 2, Appleton West/Kimberly (Jack Weber, Ian Broehm, Thomas Lehner, Preston Vogel) 4:16.43.

.

Neenah 133     Fond du Lac  51

200 Medley R: 1, Neenah 1:48.79; 2, Neenah 1:56.58. 

200 Free: 1, Michael Conn N 1:49.70; 2, Nick Dilling FDL 2:02.67. 

200 IM: 1, Austin Henderson N 2:13.70; 2, Andrew Park FDL 2:14.33. 

50 Free: 1, Andrew Copeland N :23.53; 2, Andrew Merfeld N :23.82. 

Diving: 1, Nathan Helwig N 226.05; 2, Nicholas Grotenhuis 153.55. 

100 Fly: 1, Michael Conn N :55.10; 2, Nick Dilling FDL :59.50. 

100 Free: 1, Maxwell Copeland N :53.44; 2, Ethan Coons N :53.78. 

500 Free: 1, Andrew Copeland N 5:33.71; 2, Bill Schultz FDL 5:40.31. 

200 Free R: 1, Neenah (Michael Conn, Andrew Merfeld, Maxwell Copeland, Andrew Copeland) 1:35.02; 2, Fond du Lac (Nick Dilling, Zach Pollard, Sullivan Langolf, Andrew Park) 1:42.20. 

100 Back: 1, Austin Henderson N 1:00.26; 2, Ethan Coons N 1:01.17. 

100 Breast: 1, Andrew Merfeld N 1:06.73; 2, Andrew Park F 1:07.72. 

400 Free R: 1, Neenah (Ethan Coons, Maxwell Copeland, Austin Henderson, Michael Conn) 3:32.33; 2, Neenah (Tony Van Sambeek, Jakob Zehner, Jensen Rocke, Caleb Youngwerth) 3:55.11.

.

Manitowoc  93  Fond du Lac  75

200 Medley R: 1, Fond du Lac (Matthew Heap, Andrew Park, Nick Dilling, Carter Drost) 1:55.75; 2, Manitowoc (Kaeden Mathiesen, Dalton Graf, Nick Michaelson, Nick Peterson) 1:57.42.

200 Free: 1, Andrew Park FDL 1:54.39; 2, Gavin Maurer M 1:58.66.

200 IM: 1, Addison Ploeckelman M 2:27.39; 2, Michael Paltzer M 2:29.32.

50 Free: 1, Ethan Ullman M :25.38; 2, Nick Peterson M :25.40.

100 Fly: 1, Nick Dilling FDL :58.73; 2, Ethan Ullman M 1:06.04.

100 Free: 1, Andrew Park FDL :51.87; 2, Gavin Maurer M :54.07.

500 Free: 1, Bill Schultz FDL 5:44.47; 2, Kaeden Mathiesen M 5:56.22.

200 Free R: 1, Manitowoc (Nick Peterson, Michael Paltzer, Ethan Ullman, Gavin Maurer) 1:42.25; 2, Fond du Lac (Matthew Heap, Carter Drost, Sullivan Langolf, Andrew Simon) 1:48.69. 

100 Back: 1, Nick Dilling FDL 1:07.26; 2, Matthew Heap FDL 1:13.06. 

100 Breast: 1, Addison Ploeckelman M 1:16.43; 2, Jake Biermann FDL 1:18.16.

400 Free R: 1, Manitowoc (Michael Paltzer, Kaeden Mathiesen, Ethan Ullman, Gavin Maurer) 3:46.04; 2, Fond du Lac (Andrew Park, Sullivan Langolf, Bill Schultz, Nick Dilling) 3:47.91.

.

Sheboygan North 130       Fond du Lac 105          Kiel 82

200 Medley R: 1, Sheboygan North (Will Hayon, Charles Broghammer, Andrew Leal, Connor Cleveland) 1:45.40; 2, Kiel (Mason Steffen, Charlie Tanouye, Ashton Arnold, Christopher Muhs) 1:49.90.

200 free: 1, Will Hayon SN 1:50.07; 2, Andrew Park FDL 1:54.28.

200 IM: 1, Charlie Tanouye K 2:18.05; 2, Ashton Arnold K 2:19.94.

50 free: 1, Christopher Muhs :23.65; 2, Nick Dilling FDL :24.03. 

Diving: 1, Jacob Reineking SN 139.30; 2, TJ Jesinski SN 135.90.

100 Fly: 1, Will Hayon SN :52.34; 2, Andrew Leal SN 1:00.50.

100 free: 1, Christopher Muhs K :52.56; 2, Matthew Heap FDL :58.90. 

500 free: 1, Bill Schultz FDL 5:50.38; 2, Christopher Leal SN 5:51.58.

200 Free R: 1, Sheboygan North (Patrick Fisher, Charles Broghammer, Connor Cleveland, Will Hayon) 1:33.84; 2, Kiel (Ashton Arnold, Charlie Tanouye, Mason Steffen, Christopher Muhs) 1:36.64.

100 Back: 1, Mason Steffen K :59.83; 2, Connor Cleveland SN 1:03.05.

100 Breast: 1, Andrew Park FDL 1:07.15; 2, Charles Broghammer SN 1:09.50.

400 Free R: 1, Sheboygan North (Patrick Fisher, Jackson Pond, Andrew Leal, Connor Cleveland) 3:45.75; 2, Fond du Lac (Zach Pollard, Matthew Heap, Sullivan Langolf, Nick Dilling) 4:04.41.