2019 Girls Varsity & JV Track Season Results – Est. 1974 < 46 years >

///2019 Girls Varsity & JV Track Season Results – Est. 1974 < 46 years >

2019 Girls Varsity & JV Track Season Results – Est. 1974 < 46 years >

Go to link below for complete 2018  FDL Cardinals Daily/Weekly Spring Schedule and Rescheduled events

http://www.foxvalleyassociation.org/public/genie/240/school/4/

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

.

2019 Varsity & JV Girls Track Schedule

             12th Place

Individual results below

    Away vs. Stevens Point (SPASH)

              12th Place

Individual results below

      Away vs. Manitowoc Lincoln

             4th Place

Individual results below

     @  UW Oshkosh

              2nd Place

Individual results below

        @ Ripon College

             3rd Place

Individual results below

              @ Neenah

  Varsity Reserve/JV Invitational

  Individual results below

    @   UW Whitewater

           4th Place

Individual results below

      @ West Bend Invitational

Girls Varsity Quad

         3rd   Place

Individual results below

Away vs. Hortonville,

Appleton West,

Neenah

Girls JV Quad

          2nd Place

Individual results below

Away vs. Hortonville,

Appleton West,

Neenah

   FVA  Conference Relays

             4th  Place

Individual results below

Girls Varsity Invitational

            2nd  Place

Individual results below

       @  Freedom

Girls Varsity Invitational

Individual Results Below

       @   Arrowhead

JV & Varsity Triangular

Individual Results Below

    @    Oshkosh West

            Hortonville

Girls Varsity Invitational

         3rd  Place

Individual results below

    @    West Bend East

    FVA Conference Meet

            5th  Place

Individual results below

    @   Appleton North

      WIAA Regional Meet

            2nd  Place

Individual results below

       @  West Bend East

    WIAA Sectional Meet

            2nd  Place

Individual results below

        @ Hartford

.

COACH: AJ Hollanquest
Jada Adams Sophomore
Jakhya Anthonasin Freshman
Ashley Arndt Senior
Sydney Arndt Freshman
Sydney Bauer Freshman
Amelia Birschbach Senior
Liliana Birschbach Freshman
Alayna Blank Junior
Morgan Blank Freshman
Olivia Bohn Freshman
Jodie Burns Sophomore
Nellye Carrillo Sophomore
Brielle Cary Sophomore
Dynasia Cary Sophomore
Vanessa Colchado Junior
Kallie Daniels Freshman
Josey Dascher Junior
Jaimie Deschand Freshman
Emily Elford Sophomore
Amber Franzen Junior
Shelby George Junior
Grace Groeschel Junior
Emma Guelig Senior
Brea Hagen Freshman
Naomi Halper Sophomore
Calli Haus Freshman
Dquaria Holmes Freshman
Madison Hughes Senior
Molly Johnson Sophomore
Marc King Senior
Natalie Kolb Freshman
Sydney Kolstad Sophomore
Ruth Lange Sophomore
Vianney Lara Sophomore
Karissa Larson Junior
Paolina Lopez Freshman
Natalie Lord Junior
Aniyah Love Freshman
Kahri McCarthy Junior
Brooke McDowell Senior
Gabrielle McGregor Freshman
Aalayah Means Sophomore
Mitza Medellin Senior
Ruby Millan Freshman
Imani Napier Sophomore
Autumn Ogie Freshman
Rayanna Patino Junior
Michelle Penafiel Freshman
Kiya Petik Senior
Sydney Petrie Freshman
Aaliyah Pirtle Sophomore
Justine Rathe Senior
Jaanika Rosenthal Junior
Jenna Roth Senior
Sarah Schaefer Senior
Danika Schels Senior
Ally Schmitz Freshman
Summer Splinter Freshman
Kyndra Straughter Freshman
Gianna Trotter Freshman
Hailey Valle Freshman
Morgan Wallendal Sophomore
Amelia Wehner Senior
Delaney Wendt Sophomore
Lydia Whealon Sophomore
Liz Ziegler Senior

.

Girls Track place 2nd at WIAA Hartford Sectional

The following girls qualified for the 2019 WIAA State Track Meet in LaCrosse next Thursday May 31 and Friday June 1

Girls 3200 Meter                 1st  Madison Hughes    12

 

 

 

 

 

 

 

.

Girls 300 Meter Hurdles   1st  Brooke McDowell  12

Girls 100 Meter Hurdles   1st Sydney Arndt   9   

 

 

 

.

Girls Long Jump                 2nd  Sydney Arndt  9

 

 

 

 

 

.

Girls Discus Throw           2nd  Gianna Trotter    9

Girls 800 Meter                 3rd   Ally Schmitz        

Girls 1600 Meter                 3rd   Ally Schmitz    9

 

WIAA D1 Sectional Hartford

Go to link below for complete WIAA Sectional @ Hartford results

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=359889&show=all

.

.

Girls 3200 Meter

1st  Madison Hughes 12    11:35.71

.

Girls 100 Meter Hurdles

1st Sydney Arndt       15.21

4th Brooke McDowell  12  15.71

.

Girls 300 Meter Hurdles

1st   Brooke McDowell  12      46.43

5th   Sydney Arndt  9          47.61

.

Girls Discus Throw

2nd  Gianna Trotter          122’ 8”

7th  Sydney Petrie    9        102’ 11”

.

Girls Long Jump

2nd  Sydney Arndt  9    16’ 10.5”

.

Girls 800 Meter

3rd   Ally Schmitz         2:22.60

7th   Sarah Schaefer  12     2:33.69

.

Girls 1600 Meter

3rd   Ally Schmitz      5:18.04

4th   Madison Hughes  12  5:18.14

.

Girls 200 Meter

7th  Jenna Roth    12     27.53

Girls 400 Meter

8th  Jaimie Deschand    1:06.46

.

Girls 4×200 Meter Relay

4th  Fond du Lac    1:48.09

     1) Sydney Arndt            2) Emily Elford              

     3) Jenna Roth              4) Brooke McDowell

.

Girls 4×400 Meter Relay

7th  Fond du Lac    4:30.81

     1) Alayna Blank          2) Summer Splinter              

     3) Gabrielle McGregor    4) Vanessa Colchado

.

Girls 4×800 Meter Relay

8th   Fond du Lac   11:20.58

     1) Sarah Schaefer          2) Morgan Blank              

     3) Autumn Ogie             4) Jaimie Deschand

.
Girls High Jump

7th    Calli Haus    4’ 8”

.

Division 1 – Girls Team Scores

1.  Neenah                           92

2.  Fond Du Lac           86

3.  Germantown                  65

4.  Homestead                    64.5

5.  West Bend West            55

6.  Slinger                          49

6.  Manitowoc Lincoln    49

8. .Hartford Union             48

9.  Watertown                    47

10.  Oshkosh West.            36

11.  Cedarburg                   33.5

12.  West Bend East           24

13.  Oshkosh North          17

14.  Sheboygan North      12

14.  Sheboygan South        12

14. .Beaver Dam                12

.

Girls Track places 2nd at WIAA Regional Meet @ West Bend East

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

.

The team did an amazing job despite the chilly conditions and 1 1/2 hours of delays. The team placed 2nd out of 8 teams. In order to advance to the WIAA Sectional Meet 5/23 @ Hartford Union High School athletes had to place in the top 4 in their respective events. Last year the team advanced in 11 events, this year we advanced 18/28 entries.

Athletes advancing to the sectional meet are:

Regional Champs:

Gianna Trotter Discus. Also improved her 1/10 Freshman Top 10 performance and moved up to 5th on the All Time Top 10 List.

Sydney Arndt 100 m hurdles. Also improved her 1/10 freshman Top 10 performance and moved up to 4th on the All Time Top 10 List.

Brooke McDowell – 300 m Hurdles

Madison Hughes – 3200 m run

.

Sectional Qualifiers:

Jaimie Deschand – 400 m dash 2nd place. Also moved to 6th place on the freshman Top 10 List

Sydney Arndt – 300 m hurdles 2nd place

Sydney Arndt – Long Jump 2nd place. Also moved to 1st place on the freshman Top 10 List

4×200 m Relay – 2nd place. Emily Elford, Sydney Arndt, Jenna Roth and Brooke McDowell

4×400 m Relay – 2nd place. Naomi Halper, Alayna Blank, Summer Splinter and Vanessa Colchado

Sydney Petrie – Discus 3rd place. Also improved her 4th place performance on the freshman Top 10 List

Brooke McDowell – 100 m hurdles 3rd place

Ally Schmitz – 800 m run 3rd place

Ally Schmitz – 1600 m run 3rd place

Calli Haus – High Jump 4th place

Sarah Schaefer – 800 m run 4th place

Jenna Roth – 200 m dash 4th place

Madison Hughes – 1600 m run 4th place

4×800 m relay – Sarah Schaefer, Morgan Blank, Jaimie Deshand and Autumn Ogie 4th place.

Other Top 10 Performances:

Calli Haus Long Jump moved to 8th place on the freshman Top 10 List and moved to 6th place in the Shot Put on the freshman top 10 list(from JV conference)

Awesome team effort ladies!!

WIAA Regional Meet @ West Bend East

Go to link below for complete WIAA Regional Girls Track Meet results

https://www.wiaawi.org/Portals/0/PDF/Results/Track/2019/westbendregional.htm

.

Girls 100 Meter Hurdles

1st Sydney Arndt       15.50

3rd Brooke McDowell  12  16.60 

.

Girls 300 Meter Hurdles

1st   Brooke McDowell  12      47.72

2nd   Sydney Arndt  9          49.03

8th   Ashley Arndt 12          51.86

.

Girls 3200 Meter

1st  Madison Hughes 12    12:12.16

.

Girls Discus Throw

1st  Gianna Trotter          129’ 7”

3rd  Sydney Petrie    9        109’ 10”

7th  Morgan Wallendal   10      88’ 7”

.

Girls 4×100 Meter Relay

5th  Fond du Lac    52.56

     1) Naomi Halper            2) Calli Haus             

     3) Vanessa Colchado        4) Jenna Roth

.

Girls 4×200 Meter Relay

2nd  Fond du Lac    1:48.59

     1) Sydney Arndt            2) Emily Elford              

     3) Jenna Roth              4) Brooke McDowell

.

Girls 4×400 Meter Relay

2nd  Fond du Lac    4:24.58

     1) Alayna Blank          2) Summer Splinter              

     3) Gabrielle McGregor    4) Vanessa Colchado

.

Girls 4×800 Meter Relay

4th   Fond du Lac   11:16.05

     1) Sarah Schaefer          2) Morgan Blank              

     3) Madison Hughes          4) Ally Schmitz

.

Girls 100 Meter

7th  Emily Elford  10   13.41

.

Girls 200 Meter

4th  Jenna Roth    12     27.91

.

Girls 400 Meter

2nd Jaimie Deschand    1:03.36

.

Girls 800 Meter

3rd   Ally Schmitz         2:27.79

4th   Sarah Schaefer  12     2:29.39

.

Girls 1600 Meter

3rd   Ally Schmitz      5:42.76

4th   Madison Hughes  12  5:43.15

.     

Girls High Jump

4th  Calli Haus  9      4’ 11”

6th  Amelia Wehner  12  4’ 10”

.

Girls Pole Vault

Kiya Petik     SR

Mitza Medellin   SR

.

Girls Long Jump

2nd  Sydney Arndt  9    17’

6th  Calli Haus  9      15’ 11”

.

Girls Triple Jump

5th  Amelia Wehner  12       32’ 3.25”

7th  Kiya Petik    12        31’ 5”

13th  Grace Groeschel  11    29’ 4.5”

.

Girls Shot Put

6th  Morgan Wallendal   10      32’ 11.50”

11th  jada Adams              28’ 1.5”

.

Women – Division 1 – Team Rankings – 18 Events Scored

1) Neenah                    156.50     

2)  Fond du Lac        152.50

3) West Bend East              91        

4) Manitowoc Lincoln       90   

5) Oshkosh West                75        

6) Oshkosh North               50   

7) Sheboygan South             37        

8) Sheboygan North             36

.

Brooke McDowell & Ally Schmitz place 1st @ FVA Conference Meet

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

.

The results from The FVA Conference Championship meet held at Appleton North High School. The athletes had an amazing day as they came up short 1.5 points from taking 4th place to finish 5th overall, which is a big improvement from last years 6th place finish. The weather was great and the ladies had some of their best races/times/distances for the year. As we move to regionals, the meets become more individualized as we try to qualify as many athletes for The State Track Meet as possible.

Complete Results can be found here: http://entries.pttiming.com/system/results/files/22467/original/FVA.pdf?1557795911

All Conference Performances:

Conference Champion/1st Team All Conference:

Brooke McDowell – 300 m hurdles. She also shattered her own school record that she set at State last year and broke the conference record from 1984 with a time of 45.87.

Ally Schmitz – 800 m run. She also improved her 1/10 Freshman All Time performance and moved to 2nd on the All Time Top 10 List (just short of the school record).

2nd Team All Conference:

Sydney Arndt – 100 m hurdles. She also improved her 1/10 Freshman All Time performance and moved to 6th place on the All Time Top 10 List.

Honorable Mention All Conference:

Madison Hughes – 3200 m run. She also moved up to 4th place on the All Time Top 10 List.

4×800 m relay – Ally Schmitz, Madison Hughes, Sarah Schaefer and Morgan Blank.

Other Top 10 Performances All time:

Ally Schmitz – 1600 m run improved her 2/10 freshman All Time List and moved to 6th place on the All Time Top 10 List.

Sydney Arndt – 300 m hurdles moved to 2/10 on the Freshman All Time List and moved to 10th place on the All Time Top 10 List.

Gianna Trotter – Discus. Improved her 1/10 Freshman All Time List and moved to 8th place on the All Time Top 10 List.

Madison Hughes – 1600 m run. She improved her 7th place performance on the All Time Top 10 List.

.

FVA Conference Meet

Go to link below for complete FVA Conference Meet results

https://results.flotrack.org/?mid=1698

.

Girls 300 Meter Hurdles

1st Brooke McDowell1245.87

6th Sydney Arndt948.71

11thGabrielle McGregor951.31

.

Girls 800 Meter

1st Ally Schmitz9 2:18.46

12thSarah Schaefer122:35.71

.

Girls 100 Meter Hurdles

2nd Sydney Arndt 9 15.72

4th Brooke McDowell1216.04 

.

Girls 4×200 Meter Relay

9thFond du Lac1:55.63

1) Naomi Halper2) Alayna Blank 

3) Natalie Kolb4) Vanessa Colchado

.

Girls 4×400 Meter Relay

6thFond du Lac4:21.01

1) Brooke McDowell2) Jaimie Deschand 

3) Calli Haus 4) Sydney Arndt

.

Girls 4×800 Meter Relay

3rd Fond du Lac 10:01.71

1) Sarah Schaefer2) Morgan Blank 

3) Madison Hughes4) Ally Schmitz

.

Girls 200 Meter

7thEmily Elford10 27.45

8thJenna Roth12 27.58

.

Girls 400 Meter

8thJenna Roth12 1:03.72

15th Jaimie Deschand9 1:06.01

.

Girls 1600 Meter

5th Ally Schmitz9 5:19.11

6th Madison Hughes125:19.22

.

Girls 3200 Meter

5thMadison Hughes 1211:33.27

  .   

Girls High Jump

6thCalli Haus95’

8thAmelia Wehner124’ 10”

.

Girls Pole Vault

Petik, Kiya SR

Mitza Medellin SR

.

Girls Long Jump

4thSydney Arndt916’ 5”

8thCalli Haus914’ 11”

.

Girls Triple Jump

11thGrace Groeschel1129’ 6”

12thKiya Petik12 29’ 4”

.

Girls Shot Put

9thMorgan Wallendal 1033’ 8”

16thGianna Trotter9 29’ .5”

.

Girls Discus Throw

6thGianna Trotter9 124’ 8”

16th Sydney Petrie992’ 11”

.

Girls Team Scores

1 Kimberly153.5

2 Appleton North114

2 Kaukauna114

4 Neenah77.5

5 Fond du Lac 76

6 Appleton West 44

7 Oshkosh West41.5

8 Hortonville 37.5

9 Appleton East 25

10 Oshkosh North19 

.

JV FVA Conference Meet

FVA Girls JV Conference @ Appleton West

Go to link below for complete FVA Girls JV Conference results

https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/382446/results

The meet results from yesterday’s JV conference meet at Appleton West High School. Many of the ladies ended the season on a high note with 15 Season & All Time Personal Records!

Fond du Lac Individual results

100 Meters

4th

       Vanessa Colchado   11  

    13.81

13th

     Natalie Kolb    9

      14.12

19th  

   Naomi Halper     10

    14.28

Alayna Blank       11

    14.30

Emma Guelig    12     

14.83

Imani Napier    10

    15.35

Kyndra Straughter     9     

16.91

Hailey Valle      9

      17.00

.

 

200 Meters

7th    

Natalie Kolb      9 

     29.56

8th

Vanessa Colchado     11   

    29.57

9th 

Naomi Halper     10

     29.77

12th    

Gabrielle McGregor     9   

   30.05

13th

Summer Splinter       9

30.09a

15th 

Gianna Trotter    9

      30.25

16th

Alayna Blank      11

       30.31

Emma Guelig     12      

      31.03

Imani Napier    10

         31.81a

Hailey Valle    9

      36.89

Kyndra Straughter     9

      38.37

.

400 Meters

5th    

Summer Splinter    9       

1:10.14a

7th    

Morgan Blank         9   

        2:47.75

Amber Franzen       11      

          3:07.80

Autumn Ogie       9            

3:10.99a

Natalie Lord     11   

 3:17.24

Delaney Wendt   10       

3:18.21

Amelia Birschbach      12        

3:28.15

.

100m Hurdles

5th     

Morgan Wallendal     10         

17.93

6th

Gabrielle McGregor       9

18.07

.

300m Hurdles

6th     

Morgan Wallendal     10      

54.90

.

Shot Put

3rd     

Calli Haus         9         

31-01.00

8th     

Jada Adams     10     

29-03.00

Karissa Larson     11    

25-05.00

Sydney Petrie        9

25-00.50

Kyndra Straughter    9    

24-08.00

Liliana Birschbach       9      

21-06.00

Sydney Bauer           9 

21-06.00

Paulina Lopez      9      

19-08.50

Michelle Penafiel    9     

17-02.00

.

Discus

1st        

Morgan Wallendal       10       

99-08

15th     

Jada Adams      10        

79-08

17th     

Karissa Larson    11      

78-03

Sydney Bauer       9         

64-03

Liliana Birschbach      9

58-06

kyndra Straughter        9      

58-00

Paulina Lopez          9      

56-11

Michelle Penafiel       9    

39-06

.

Pole Vault

9th      

Jenna Roth       12     

     6-00.00

.

Long Jump

8th     

Gianna Trotter        9          

14-03.00

.

Triple Jump

5th       

Gianna Trotter      9      

30-02.00

.

Girls Track place 3rd @ West Bend East Invitational

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

West Bend East Invitational

Meet results from our last varsity outdoor invite The West Bend East Invite (Friday 5/10). The Fondy girls finished 3rd out of 10 teams.

Complete Results can be found here:

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=367351&show=all

Medal Performances

Sydney Arndt 100 m hurdles 1st place. Also improved her 1/10 performance on the All Time Freshman List. Moved to 8th on the All Time Top Ten List.

Gianna Trotter – Discus 1st place. Also improved her 1/10 performance on the All Time Freshman List. Moved to 9th on the All Time Top Ten List. Fun Fact: This throw also bested her sister all time in the discus.

Brooke McDowell – 1st place 300 m hurdles

Calli Haus 1st place Long Jump

4×100 m relay 1st place. Sydney Arndt, Calli Haus, Vanessa Colchado and Jenna Roth

4x200m relay 1st place Sydney Arndt, Calli Haus, Jenna Roth and Brooke Mcdowell

Morgan Wallendahl – 2nd place 100 m hurdles

Gabrielle McGregor – 3rd place 300 m hurdles

Amelia Wehner – 3rd place High Jump

100 Meters

6th   Natalie Kolb        9            13. 90

10th  Naomi Halper   10           14. 17

13th  Alayna Blank     11          14. 34

200 Meters

13th  Alayna Blank     11          29. 28

10th  Naomi Halper   10           29. 47

14th  Emma Guelig    12           30. 91

800 Meters

4th  Jaimie Deschand   9        2:44. 18

5th  Morgan Blank       9        2:46. 51

15th  Autumn Ogie       9        3:06. 51

110m Hurdles

1st       Sydney  Arndt                 15. 89

2nd     Morgan Wallendal   10      18. 09

6th     Gabrielle McGregor         18. 92

300m Hurdles

1st      Brooke McDowell   12        47. 83

3rd     Gabrielle McGregor         51. 22

9th     Morgan Wallendal   10        53. 90

4X100 Relay

1st    52. 79    Sydney Arndt – Calli Haus – Vanessa Colchado – Jenna Roth

4X200 Relay

1st   1:51. 21   Sydney Arndt – Calli Haus –  Jenna Roth – Brooke McDowell

Shot Put

4th     Morgan Wallendal    10      33’  4. 5”

7th   Gianna Trotter                 30’  6. 5”

14th   Dquaria Holmes             27’  3”

Discus

1st      Gianna Trotter     9            121’  1’

5th     Morgan Wallendal    10      96’  3”

6th      Sydney Petrie       9            94’  5”

High Jump

3rd   Amelia Wehner     12          4’  8”

Pole Vault

8th    Jenna Roth     12          6’  6”

11th    Kiya Petik     12            6’

Long Jump

1st    Calli Haus      9          15’  2. 5”

Triple Jump

9th      Gianna Trotter               29’   8. 25”

.

Team Scores

1.West Bend East                                196.5

2.Waunakee                                         167

3.Fond Du Lac                                     114

4.Martin Luther                                   64

5.Living Word Lutheran                     59

6.Sheboygan North                             46.5

7.Saint Thomas More                          21

8.Tenor                                                    8

9. Washington County Homeschool     3

9.HOPE Christian                                 3

.

JV & Varsity Track @ Oshkosh West Triangular

FVA Triangular @ Oshkosh West

Go to link below for complete FVA Triangular results

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=365222&show=all

.

Varsity 100 Meters

4th  Sydney Arndt       13.19

5th  Brooke McDowell  12  13.72

JV 100 Meters

2

Calli Haus    9

    13.72

3

Vanessa Colchado     11   

    13.79

5

Alayna Blank      11

    14.05

8

Natalie Kolb      9

    14.25

9

Naomi Halper      10

    14.32

10

Jaimie Deschand     9

    14.39

11

Amelia Wehner      12

    14.41

12

Mitza Medellin     12

    14.41

13

Gianna Trotter     9

    14.42

16

Emma Guelig      12

    15.01

20

Imani Napier     10

   15.29

21

Grace Groeschel     11

    15.43

22

Vianney Lara     10

    15.56

23

Ruby Millan      9

    15.58

24

Meghan Grzeca     10

    15.85

25

Lydia Whealon     10

    16.45

26

Hailey Valle       9

    16.50

27

..

Kyndra Straughter    9

    17.15

.

Varsity 200 Meters 

2nd  Brooke McDowell  12      27.66

3rd  Sydney Arndt           28.18

JV  200 Meters  

1

Jenna Roth     12

    27.72

2

Vanessa Colchado    11   

    28.98

3

Calli Haus        9

    29.05

4

Jaimie Deschand     9

    29.32

5

Amelia Wehner     12

    29.60

6

Alayna Blank      11

    29.63

7

Natalie Kolb     9

    29.76

8

Gianna Trotter     9

    30.13

9

Summer Splinter    9

    30.15

11

Mitza Medellin     12

    30.64

12

Kiya Petik      12

    30.67

13

Emma Guelig     12

    30.84

18

Ruby Millan     9

    32.20

19

Liliana Birschbach    9

    32.25

20

Grace Groeschel     11

    32.35

21

Vianney Lara      10

    32.58

22

Meghan Grzeca    10

    33.36

23

Hailey Valle      9

    35.29

24

kyndra Straughter    9

    36.95

25

.

Brea Hagen         12

    38.46

.

Varsity 400 Meters

2nd   Jaimie Deschand            1:06. 84

.

Varsity 800 Meters

4th  Morgan Blank   9          2:41. 53

JV 800 Meters

4th   Olivia Bohn                   3:19. 24

5th   Amelia Birschbach   12    3:21. 02

.

Varsity 1600 Meters

1st     Sarah Schaefer    12       5:38. 97

JV 1600 Meters

7th   Autumn Ogie            6:53. 76

.

Varsity 100M Hurdles

1st    Morgan Wallendal   10       17. 92

2nd   Gabrielle McGregor  9        18. 07

.

Varsity 300M Hurdles

1st   Gabrielle McGregor  9        50. 78

5th    Morgan Wallendal   10       56. 12

.

Varsity 4X100 Relay

2nd      53. 38   

Naomi Halper – Alayna Blank – Vanessa Colchado – Jenna Roth

.

Varsity 4X200 Relay

2nd      1:49. 20   

Sydney Arndt – Calli Haus – Jenna Roth – Brooke McDowell

.

Varsity Shot Put

2nd   Morgan Wallendal     10      32’  5”

3rd    Jada Adams          10          28’  8”

JV  Shot Put

1

Dquaria Holmes     9    

     28-03

3

Molly Johnson      10

     24-09

4

Karissa Larson     11

    23–05

5

Kyndra Straughter    9    

     22-09

5

Sydney Kolstad     10

     22-09

7

Sydney Petrie      9

     22-00

8

Liliana Birschbach    9

     21-03

9..

Sydney Bauer      9

     20-08

.

Varsity Discus

2nd  Karissa Larson    11             88’. 10”

3rd  Morgan Wallendal     10       87’  7”

JV Discus

1

Molly Johnson     10    

    77-05

2

Jada Adams      10

    76-07

4

Dquaria Holmes    9

    64-10

7

Sydney Kolstad     10

    58-05

8

Sydney Bauer     9

    56-08

9

Liliana Birschbach    9    

     55-08

10

Vianney Lara        10

    49-09

13

..

Jodie Burns        10

    34-10

.

Varsity Pole Vault

4th

Mitza Medellin       12     

    6-00

4th  

..

Kiya Petik         12

    6-00

JV Pole Vault

2

..

Jenna Roth     12     

6-06

 

.

Varsity Triple Jump

1

Grace Groeschel      11  

     30-11

3

..

Gianna Trotter        9

    29-09.25

.

Varsity – Womens

1

Oshkosh West

72

2

Fond Du Lac

52

3

Hortonville

51

.

Junior Varsity – Womens

1

Oshkosh West

44

2

Hortonville

34

3 Fond du Lac        33

.

Girls Track @ Myrhum (Arrowhead) Invitational

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

The meet results from the 2nd of our back to back meets The Myrhum Invite (Saturday 5/4) at Arrowhead High School. It was a beautiful day for track and field. This meet has some of the best athletes in the state and nation competing. The Fondy girls had many great performances and PR’s to match their competition.

Complete Results can be found here:

http://entries.pttiming.com/system/results/files/22342/original/Arrowhead_Varsity.pdf?1557091602

Medal Performances

4x800m Relay 5th place – Madison Hughes, Sarah Schaefer, Jaimie Deschand, Ally Schmitz

3200 m run 6th place – Madison Hughes

Discus 4th place – Gianna Trotter

Top 10 Performances All Time:

Sydney Arndt – Improved her time for the 100 m hurdles 1/10 Freshman Top 10 List. 9/10 All Time Top 10 List

Ally Schmitz – Moved to 1/10 Freshman Top 10 List and 5/10 All Time Top 10 List

.

Myrhum (Arrowhead) Invitational

Go to link below for complete Myrhum Invitational results

https://results.flotrack.org/?mid=1674

.

Girls 100 Meter Hurdles

11 Arndt, Sydney    15.91

12 Brooke McDowell  12  16.08 

32 Gabrielle McGregor    18.11 

.

Girls 300 Meter Hurdles

11 Brooke McDowell  12      47.83

17 Sydney Arndt  9          49.55

30 Gabrielle McGregor  9    52.13 

.

Girls 4×100 Meter Relay

18 Fond du Lac   53.19

    1) Naomi Halper             2) Calli Haus                 

    3) Natalie Kolb             4) Jenna Roth   

.

Girls 4×200 Meter Relay

15 Fond du Lac    59.07

     1) Naomi Halper              2) Gabrielle McGregor              

     3) Natali Kolb               4) Amelia Wehner

.

Girls 4×800 Meter Relay

5 Fond du Lac   10:11.39

     1) Sarah Schaefer                2) Jaimie Deschand              

     3) Madison Hughes                4) Ally Schmitz

.

Girls 100 Meter

28  Jenna Roth    12  13.50

41  Natalie Kolb    14.04

Girls 200 Meter

38  Calli Haus    28.69

.

Girls 400 Meter

32  Summer Splinter 9  1:08.28

.

Girls 800 Meter

  Ally Schmitz      2:20.46

.

Girls 3200 Meter

6  Madison Hughes 12    11:35.74

     

Girls High Jump

7  Amelia Wehner  12  4-10

9  Calli Haus  9      4-10

.

Girls Pole Vault

5 Petik, Kiya                SR Fond du Lac            7-00.00

18 Roth, Jenna               SR Fond du Lac            6-00.00   

19 Medellin, Mitza           SR Fond du Lac            5-00.00

.

Girls Long Jump

32 Calli Haus  9        14-8.00

.

Girls Triple Jump Relay

20  Amelia Wehner  12        31-9

29  Gianna Trotter  9        30-2.5

37  Kiya Petik    12         29-3.5

.

Girls Shot Put Relay

27  Jada Adams  10          27-11 

28  Dquaria Holmes        27-7.5

.

Girls Discus Throw Relay

4 Gianna Trotter              106-6

8 Sydney Petrie                98-10

.

Girls – Team Rankings – 18 Events Scored

1 Milwaukee King    74

2 Kimberly          67

3 Divine Savior     65

4 Arrowhead         58.5

5 Sun Prairie       36

6 Mukwonago         34.5

7 Middleton         34

7 Wausau West       34

9 Stevens Point     32

9 Nicolet           32

11 Oak Creek        26

12 Germantown       25

13 Lodi             23

14 Kenosha Indian Trail  20

15 Xavier           19

16 Waunakee         18

17 Fond du Lac   16.5

18 Franklin         14

19 Wauwatosa East   13

20 Ashwaubenon      11

21 Johnson Creek    10

22 South Milwaukee  9.5

23 University School 9

24 Whitefish Bay    8

25 Oconomowoc       7

26 Milwaukee Vincent  3

27 Warhawks         2

28 Kenosha Bradford  1

29 Milwaukee Washington 0

.

Girls Track place 2nd at Freedom Invitational

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

.

Freedom Invitational

Go to link below for complete Freedom Invitational results

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=357688&show=all

.

Attached are the meet results from the first of our back to back meets The Freedom Under The Lights Invite last night (Friday 5/3) at Freedom High School. It was a great night as the team finished 2nd overall. Many athletes had season bests as we continue to build toward championship season.

Complete Results can be found here:

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=357688&show=all

.

Medal Performances

Gianna Trotter – 1st place Discus

Sydney Arndt – 2nd place Long Jump. Moved to 4th All Time on The Freshman Top 10 List

Ally Schmitz – 2nd place 1600 m run. 2nd All time on the freshman Top 10 List. 7th on the All Time Top 10 List

Brooke McDowell – 2nd place 100m hurdles

Sydney Arndt – 2nd place 300 m hurdles. Moved to 3rd all time on the Freshman Top 10 List.

4x100m relay – 2nd place Naomi Halper, Alayna Blank, Vanessa Colchado, Jenna Roth

4x400m relay – 2nd place Brooke McDowell, Jaimie Deschand, Jenna Roth, Ally Schmitz

Madison Hughes – 3rd place 1600 m run

Ashley Arndt – 3rd place 100m hurdles

Ashley Arndt – 3rd place 300m hurdles

Top 10 Performances All Time:

Gabrielle McGregor – 300m hurdles 8th all time on the Freshman Top 10 List

Sydney Petrie – Discus Improved her 4th all time performance on the Freshman Top 10 List

.

Fond du Lac Individual & Relay Results

.

Girls 100  Meters 

7th   Calli Haus                      13. 65

9th  Vanessa Colchado   11       13. 89

.

Girls 200 Meters

12th  Jaimie Deschand           28. 66

18th  Alayna Blank       11         29. 05

.

Girls 800 Meters

9th   Morgan Blank   9            2:45. 95

18th  Natalie Lord    11           3:06. 15

.

Girls 1600 Meters

2nd   Ally Schmitz            5:20. 21

3rd  Madison Hughes  12    5:20. 31

.

Girls 100m  Hurdles

2nd  Brooke McDowell   12      16. 30

3rd   Ashley Arndt     12         17. 22

.

Girls 300m  Hurdles

2nd     Sydney  Arndt                 49. 81

3rd    Ashley Arndt  12                 50. 00              

6th   Gabrielle McGregor         51. 73

.

Girls 4×100 Meter Relay

2nd     53. 47    Naomi Halper – Alayna Blank – Vanessa Colchado – Jenna Roth   

Girls 4×200 Meter Relay

4th    1:50. 51    Sydney Arndy – Calli Haus – Jenna Roth – Brooke McDowell

.

Girls 4×400 Meter Relay

2nd   4:15. 52   Brooke McDowell – Jaimie Deschand – Jenna Roth – Ally Schmitz

.

Girls Shot Put

7th     Morgan Wallendal    10      32’  4”

19th   Calli Haus             28’ 6”

.

Girls Discus

1st    Gianna Trotter                 114’  9”

4th    Sydney Petrie   9                104’

7th    Morgan Wallendal   10      99’  4”

.

Girls High Jump

4th   Amelia Wehner     12          4’ 10”

6th  Calli Haus                        4’ 8”

.

Girls Pole Vault

8th    Kiya Petik        12        7’

13th   Mitza Medellin   12       6’

.

Girls Long Jump

2nd    Sydney Arndt    9        16’ 7”

.

Girls Triple Jump

7th     Amelia Wehner     12         32-03. 50

14th     Kiya Petik           12         29. 01

.

Varsity – Girls

1.  Freedom              185

2.  Fond Du Lac     109.5

3.  Lodi                     77

4.  Xavier                 65

5.  St. Mary’s Springs   60

6.  Aquinas              57

7.  Dodgeland         44

8.  Wild Rose          34

9.  Brillion             23.5

10.  Lourdes Academy    18

11.  Howards Grove       17

12.  Johnson Creek         9

.

Girls Track places 4th @ FVA Conference Relays

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

Below are the meet results from our 1st and only outdoor FVA Conference Relay meet last night (Tuesday 4/30) at Kaukauna High School. Another chilly and rainy night did not affect the athletes as they had lots of great performances to finish 4th as a team.

This meet we got to see the depth of our team compared to the other conference teams and the ladies did an awesome job top to bottom.

Complete Results can be found here:

http://entries.pttiming.com/system/results/files/22228/original/FVARelays-FinalResults.htm?1556675681

Event winners:

3×300 meter Hurdle Team – Brooke McDowell, Sydney Arndt and Ashley Arndt.

Top 10 Performances All Time:

Sydney Arndt – 100 m hurdles 1/10 Freshman All Time list. Also 9/10 Top 10 All Time List

Sydney Arndt – 300 m hurdles 3/10 freshman All Time List.

Sydney Arndt – Long Jump 6/10 Freshman All Time List.

Gianna Trotter – Shot Put 5/10 Freshman All Time List.

FVA Conference Relays

Go to link below for complete FVA Conference Relays results

http://entries.pttiming.com/system/results/files/22228/original/FVARelays-FinalResults.htm?1556675681

Girls 1600 Meter Run Relay

30 Blank, Morgan FR Fond du Lac6:21.69

36 Lord, Natalie JR Fond du Lac7:03.31

37 Ogie, AutumnFR Fond du Lac7:16.94 

38 Birschbach, AmeliaSR Fond du Lac x7:49.03 

Girls 100 Meter Hurdles Relay

2 Arndt, Sydney FR Fond du Lac15.93

4 McDowell, BrookeSR Fond du Lac17.19 

10 Arndt, AshleySR Fond du Lac17.86 

Girls 300 Meter Hurdles Relay

3 McDowell, BrookeSR Fond du Lac49.72

5 Arndt, Sydney FR Fond du Lac50.13

9 Arndt, Ashley SR Fond du Lac51.89

Girls 4×100 Meter Relay

5 Fond du Lac 54.17

1) Halper, Naomi SO2) Blank, Alayna JR

3) Colchado, Vanessa JR4) Roth, Jenna SR

Girls 4×100 Meter Relay Throwers

3 Fond du Lac 59.07

1) Trotter, Gianna FR2) Petrie, Sydney FR 

3) Larson, Karissa JR4) Wallendal, Morgan SO 

Girls 4×200 Meter Relay

5 Fond du Lac 1:57.73

1) Halper, Naomi SO2) Kolb, Natalie FR

3) Colchado, Vanessa JR4) Roth, Jenna SR

Girls 4×400 Meter Relay

6 Fond du Lac 4:37.21

1) McDowell, Brooke SR 2) Haus, Calli FR

3) Roth, Jenna SR4) Arndt, Sydney FR 

Girls 4×800 Meter Relay

5 Fond du Lac10:26.58

1) Hughes, Madison SR2) Deschand, Jaimie FR 

3) Schaefer, Sarah SR4) Schmitz, Ally FR 

Girls 800 Sprint Medley

8 Fond du Lac 2:11.80

1) Kolb, Natalie FR2) Whealon, Lydia SO 

3) Napier, Imani SO4) Splinter, Summer FR 

Girls Distance Medley

4 Fond du Lac13:13.05

1) Schaefer, Sarah SR2) Deschand, Jaimie FR 

3) Hughes, Madison SR4) Schmitz, Ally FR

Girls High Jump Relay

10 Haus, Calli FR Fond du Lac4-08.00 

11 Wehner, AmeliaSR Fond du Lac4-08.00

Girls Pole Vault Relay

5 Petik, KiyaSR Fond du Lac7-00.00

18 Roth, Jenna SR Fond du Lac6-00.00

19 Medellin, Mitza SR Fond du Lac5-00.00

Girls Long Jump Relay

1 Arndt, Sydney FR Fond du Lac 16-00.25

8 Haus, Calli FR Fond du Lac 14-10.00

19 George, Shelby JR Fond du Lac 13-05.00

Girls Triple Jump Relay

5 Wehner, AmeliaSR Fond du Lac 32-00.25

10 Groeschel, Grace JR Fond du Lac 30-06.25

13 Petik, KiyaSR Fond du Lac 29-10.50

Girls Shot Put Relay

9 Trotter, Gianna FR Fond du Lac 31-07.50

14 Wallendal, MorganSO Fond du Lac 30-06.75

21 Adams, JadaSO Fond du Lac 28-01.50 

Girls Discus Throw Relay

1 Trotter, Gianna FR Fond du Lac 117-00

14 Petrie, Sydney FR Fond du Lac86-09

22 Larson, KarissaJR Fond du Lac75-04

Women – Team Rankings – 15 Events Scored

1) Kimberly123 

2) Appleton North111

3) Kaukauna 85 

4) Fond du Lac      65 

5) Neenah 44 

6) Oshkosh West 41

7) Appleton East32.50

8) Appleton West30.50

9) Hortonville25

10) Oshkosh North 8 

.

Fond du Lac County Meet

Meet results from the Fond Du Lac County Meet (Thursday 4/25). The rainy conditions caused some difficulty with the timing system and the results were lost in the process. The meet was not scored as usual but no official results will be available.

Event winners:

Sydney Arndt – 100 m hurdles 1/10 Freshman Top 10 List All Time and moved to 10/10 on the All Time Top Ten List.

Brooke McDowell – 300 m hurdles

Gianna Trotter – Discus

Calli Haus – High Jump

Amelia Wehner – Triple Jump

4×200 m relay – Sydney Arndt, Calli Haus, Jenna Roth, Brooke McDowell

4x400m Relay – Brooke McDowell, Alayna Blank, Jenna Roth, Sydney Arndt

Great Job Ladies!

http://fonddulac.trackcentral.net/secure/reportoutput/MeetPerformancesFondDuLacCountyMeetVarsity_Hollanquest13022.html

100M

Top

Haus, Calli

14.33

Kolb, Natalie Rae

14.77

100HH

Top

Arndt, Sydney

16.11

Wallendal, Morgan mackenzie

18.19

Arndt, Ashley

18.24

200M

Top

Deschand, Jaimie

29.16

Halper, Naomi

29.54

300IH

Top

McDowell, Brooke

49.50

Arndt, Ashley

49.74

McGregor, Gabrielle

52.35

400M

Top

Deschand, Jaimie

66.28

800M

Top

Blank, Morgan

2:46.46

Lord, Natalie

3:05.61

Ogie, Autumn Rose

3:09.95

Discus

Top

Trotter, Gianna Elaine

98-05

Larson, Karissa

78-02

Petrie, Sydney Ellen

75-07

High Jump

Top

Haus, Calli

4-10

Wehner, Amelia

4-08

Pole Vault

Top

Petik, Kiya

6-0

Medellin, Mitza

6-0

Shot Put

Top

Wallendal, Morgan mackenzie

31-01

Haus, Calli

29-05

Holmes, Dquaria

26-10

Triple Jump

Top

Wehner, Amelia

32-10.5

Petik, Kiya

30-10

Groeschel, Grace Elizabeth

29-10

4X100M

Top

53.65

1

Halper, Naomi

2

Blank, Alayna

3

Kolb, Natalie Rae

4

Roth, Jenna

4X200M

Top

1:53.54

1

Arndt, Sydney

27.66

2

Haus, Calli

29.37

3

Roth, Jenna

28.65

4

McDowell, Brooke

27.52

4X400M

Top

4:29.98

1

McDowell, Brooke

67.41

2

Blank, Alayna

68.37

3

Roth, Jenna

66.15

4

Arndt, Sydney

67.74

.

JV & Varsity Girls Track @ Appleton West Quad

Go to link below for complete 2019  FDL Cardinals Daily/Weekly Spring Schedule and Rescheduled events

http://www.foxvalleyassociation.org/public/genie/240/school/4/

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

.

Attached are the meet results from our 2nd outdoor all team meet last night (Tuesday 4/23). The Fondy girls finished 3rd as a team. There were lots of PR’s last night for the athletes.

Amazing job ladies!

Complete Results can be found here:

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=365214&show=all

Event winners:

Ally Schmitz – 400 Meter Dash 4/10 Freshman Top 10 List

Ashley Arndt – 300 meter hurdles

Top 10 Performances:

Sydney Arndt – 100 m dash 10/10 Freshman Top 10 List All Time

Calli Haus – 200 m dash 9/10 Freshman Top 10 List All Time

Calli Haus – Shot Put 7/10 Freshman Top 10 List All Time

Sydney Petrie – Discus 4/10 Freshman Top 10 List All Time

http://fonddulac.trackcentral.net/secure/reportoutput/MeetPerformancesFVAQuadAllTeamMeet(AW,Nen,Hort)_Hollanquest43047.html

.

Girls FVA Quad – Fond du Lac – Neenah – Hortonville @ Appleton West

Go to link below for complete Appleton West Quad results

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=365214&show=all

Fond du Lac Individual & Relay Results

Varsity Girls 100  Meters 

3rd   Sydney Arndt        9          13. 12

4th   Brooke McDowell    12     13. 35

JV  Girls 100  Meters 

2nd  Calli Haus                      13. 58

3rd  Jenna Roth     12               13. 77

4th  Naomi Halper   10            13. 87

7th  Jaimie Deschand           14. 15

12th  Emma Guelig    12         14. 88

Vianney Lara     10                  15. 49

Meghan Grzeca   10                15. 60

Hailey Valle                          16. 82

Varsity Girls 200 Meters

2nd   Brooke McDowell    12          27. 58

3rd    Sydney Arndt         9              28. 16

JV  Girls 200 Meters

1st    Calli Haus     9            28. 22

2nd  Jenna Roth   12           28. 56

3rd   Ally Schmitz  9            29. 15

7th   Summer Splinter   9    29. 68

8th   Gianna Trotter         29. 82

10th  Mitza Medellin   12    30. 48

13th  Emma Guelig     12    31. 11

15th  Madison Hughes  12   31. 53

18th  Sarah Schaefer     12   32. 33

Vianney Lara        10          33. 30

Meghan Grzeca     10         33. 37

Jodie Burns           10         35. 01

Autumn Ogie         9          35. 63

Hailey Valle                    37. 67

Varsity Girls 400 Meters

1st    Ally Schmitz    9            1:02. 33

JV  Girls 400 Meters

6th   Summer Splinter        1:08. 70

7th   Madison Hughes   12    1:08. 90

8th   Sarah Schaefer    12     1:10. 73

11th  Natalie Lord     11        1:21. 68

12th  Amelia Birschbach  12   1:21. 83

13th  Autumn Ogie              1:26. 17

Varsity Girls 800 Meters

4th   Jaimie Deschand             2:46. 06

Varsity  Girls 100m  Hurdles

2nd   Ashley Arndt     12         17. 35

JV  Girls 100m  Hurdles

1st   Morgan Wallendal   10            18. 06

2nd  Gabrielle McGregor             18. 12

Varsity  Girls 300m  Hurdles

1st     Ashley Arndt     12              50. 31

3rd   Gabrielle McGregor         52. 95

JV  Girls 300m  Hurdles

1st   Morgan Wallendal   10            56. 90

Varsity  Girls 4×400 Meter Relay

2nd   4:20. 06    Brooke McDowell – Sydney Arndt – Jenna Roth – Ally Schmitz

JV. Girls 4×400 Meter Relay

6th   5:05.51   Madison Hughes – Sarah Schaefer – Natalie Lord – AMelia Birschbach

Varsity Girls Shot Put

3rd     Morgan Wallendal    10      30’  9”

JV  Girls Shot Put

1st    Calli Haus                  30’  5”

6th   Jada Adams    10           26’  3”

11th  Molly Johnson   10      23’  2.5”

14th  Liliana Birschbach  9    22’  1”

15th  Sydney Petrie   9            20’  2”

Varsity Girls Discus

4th    Gianna Trotter                 109’  9”

5th    Sydney Petrie                   103’  4”

JV  Girls Discus

2nd   Morgan Wallendal   10         83’  6”

4th   Molly Johnson     10             71’  9”

7th   Sydney Bauer      9                67’  5”

14th   Vianney Lara     10             56’  7”

18th    Liliana Birschbach   9      52’

Jada Adams     10           39’  1”

JV  Girls Long Jump

8th   Jodie Burns     10           12’

Varsity  Girls Pole Vault

4th   Mitza Medellin   12       6’

Varsity  Girls Triple Jump

2nd    Gianna Trotter  9        31’  2”

JV   Girls Triple Jump

1st   Jodie Burns   10       26’  7. 5”

Team Scores

Varsity – Womens

1

Neenah

106

2

Hortonville

73

3

Fond Du Lac

   48.5

4

Appleton West

33.5

Junior Varsity – Womens

1

Neenah

109

2

Fond Du Lac

  56

3

Hortonville

43

Appleton West 29

.

Girls Track place 4th @ West Bend Invitational

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

West Bend Invitational

Go to link below for complete West Bend Invitational results

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=353521&show=all

Attached are the meet results from our 1st outdoor varsity invite last night (Thursday 4/18) at West Bend West. Another chilly and windy afternoon did not affect the athletes as they had lots of great performances to finish 4th as a team.

This meet we got to see lots of sectional competition as we build toward the state track and field meet.

Complete Results can be found here:

https://drive.google.com/file/d/1cd7UJ18Y35a7QPt6vrX20hdyYF2zGR7B/view

Event winners:

Brooke McDowell – 300 meter Hurdles

Sydney Arndt – 100 m hurdles. 1st All Time on the Freshmen Top 10 List

Medal Performances:

Madison Hughes – 1600 m run 2nd place

Ally Schmitz – 800 m run 2nd place

Gianna Trotter – Discus 2nd place 1st All Time on the Freshman Top 10 List

4x200m Relay – 2nd place Sydney Arndt, Jaimie Deschand, Jenna Roth, Brooke Mcdowell

4x800m Relay – 3rd place Madison Hughes, Morgan Blank, Sarah Schaefer, Ally Schmitz

Brooke McDowell – 100 m hurdles 4th place

Ashley Arndt – 300 m hurdles 4th place

Sydney Arndt – Long Jump – 4th place

4×100 m Relay – 4th place Alayna Blank, Calli Haus, Vanessa Colchado, Jenna Roth

4×400 m Relay – 4th place Alayna Blank, Jaimie Deschand, Jenna Roth, Sydney Arndt

Calli Haus – 200 m dash 5th place

Sydney Petrie – Discus 6th place

Fond du Lac Individual & Relay Results

Girls 100  Meter Dash    (Prelims)

Ashley Arndt   12     14. 11

Natalie Kolb   9      14. 18

Girls 200 Meter Dash

5th   28. 45    Calli Haus     9

9th   28. 91    Jaimie Deschand    9

        

Girls 400 Meter Dash

15th   1:11. 89    Summer Splinter   9

17th   1:16. 87    Emma Guelig   12

Girls 800 Meter Dash

2nd   2:25. 66     Ally Schmitz    9

7th    2:37. 96    Sarah Schaefer   12

Girls 1600 Meter Run

2nd   5:36. 16   Madison Hughes   12

Girls 100 M  Hurdles

1st    16. 48    Sydney Arndt    9

4th   17. 37    Brooke McDowell   12

Girls 300 M  Hurdles

1st    50. 02    Brooke McDowell   12

4th   52. 55    Ashley Arndt    12

Girls 4×100 Meter Relay

4th    53. 67  Alayna Blank – Calli Haus – Vanessa Colchado – Jenna Roth

Girls 4×200 Meter Relay

2nd    1:53. 62   Sydney Arndt – Jaimie Deschand – Jenna Roth – Brooke McDowell

Girls 4×400 Meter Relay

4th    4:33. 01   Alayna Blank – Jaimie Deschand – Jenna Roth – Sydney Arndt

Girls 4×800 Meter Relay

3rd   10:30. 57   Madison Hughes – Morgan Blank – Sarah Schaefer – Ally Schmitz

Girls Shot Put

11th   31’  4”   Morgan Wallendal  10

15th   29’  2”   Dquaria Holmes    9

Girls Discus

2nd    119’  7”       Gianna Trotter     9

6th    99’        Sydney Petrie   9

Girls High Jump

Calli Haus   9

Girls Long Jump

4th   15’  6. 5”    Sydney Arndt  9

8th   15’  1”        Calli Haus    9

Girls Pole Vault

14th   6’      Mitza Medellin   12

Girls Triple Jump

10th   29’  9”  Gianna Trotter  9

Team Scores

1  West Bend West          108.5

2  Plymouth                       95.5

3  Slinger                           93.5

4  Fond du Lac        93

5. Manitowoc Lincoln       89.5

6  Menomonee Falls          73.5

7  West Bend East              46

8  Racine Case                   41

9  Oshkosh North              33.5

10  Sheboygan South         27

.

Girls Track @ FVA Quad @ Appleton North

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

The meet results from our 1st outdoor all team meet last night (Tuesday 4/9). The athletes endured windy and cold conditions to finish 3rd as a team. Lots of great performances throughout the team and many Personal Best.

This meet was a great start to our outdoor season and seeing the potential this team has for championship season.

Amazing job ladies!

Complete Results can be found here:

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=374234&show=all

Event winners:

Brooke McDowell – 300 meter Hurdles 49.46

Other Performances:

Ally Schmitz – 400 meter dash 5th All Time on the freshman Top 10 List

Sydney Arndt – 300 meter hurdles 6th All Time on the freshman Top 10 List

Sydney Arndt – 200 meter dash 8th Frosh All Time on the freshman Top 10 List

Calli Haus – Long Jump 10th All Time on the freshman Top 10 List

http://fonddulac.trackcentral.net/secure/reportoutput/MeetPerformancesFVAQuadAllteammeet(AppleEastNorth,West)_Hollanquest27419.html

.

Girls Track @ 2019 W/TFA State Indoor Championships @ UW-Whitewater

Go to link below for complete 2018  FDL Cardinals Daily/Weekly Spring Schedule and Rescheduled events

http://www.foxvalleyassociation.org/public/genie/240/school/4/

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

.

The Fond Du Lac Girls Track & Field team competed in their final indoor meet of the season at WTFA in Whitewater (indoor state) on Saturday. The girls competed hard and got an idea where they rank with some of the states best athletes. Many personal best times/distances for this season were accomplished as we begin the outdoor season.

Complete results can be found here:

http://www.warhawktrack.com/WTFA/pastmeetresults/2019girlsresults.pdf

Scoring Performances:

Ally Schmitz 4th 800 m run. Moved 2nd Frosh Top Ten List. 10th place on the Top 10 All Time List

Ally Schmitz 8th 1600 m run. Moved 2nd Frosh Top Ten List. 7th place on the Top 10 All Time List

Season Best

55M Colchado, Vanessa 8.07

55M Blank, Alayna 8.17

55MH McDowell, Brooke 9.04 moved to 5th all time on the Top 10 list

55MH Arndt, Sydney 8.96 moved to 4th all time on the Top 10 List

1600M Hughes, Madison 5:27.27

High Jump Wehner, Amelia 5-0

Long Jump Arndt, Sydney 15-09

Long Jump Haus, Calli 15-04.75

Long Jump George, Shelby 14-06.25

Triple Jump Wehner, Amelia 32-03.50

Triple Jump Petik, Kiya 29-10.25

http://fonddulac.trackcentral.net/secure/reportoutput/MeetPerformancesGirlsIndoorState@UW-WhitewaterVarsity_Hollanquest50222.html

.

2019 W/TFA State Indoor Championships  (Unofficial Results)

Go to link below for unofficial results from the 2019 W/TFA State Indoor Championships

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=375091&show=all

.

Fond du Lac Individual & Relay Results

Girls 800 Meter Dash

4th      2:22.14      Ally Schmitz   9

35       2:31.88     Madison Hughes   12

Girls 1600 Meter Dash

8th      5:20.79      Ally Schmitz   9

15th    5:27.27     Madison Hughes   12

Girls 55 Meter Hurdles  (Prelims)

8.96    Sydney Arndt   9

9.04    Brooke McDowell   12

Girls Triple Jump

32-3.50     Amelia Wehner    12

.

Team Scores

1.Divine Savior Holy Angels   46

2.Milwaukee King   37

3.West Bend West    24

4.Wisconsin Lutheran  22.25

5.Lodi      20

6.De Pere   18

7.Sun Prairie  15

8.Madison La Follette   14

8.Franklin   14

8.Kimberly  14

11.Wauwatosa East   13

11.Onalaska  13

11.Nicolet     13

14.Viroqua    12

14.Kenosha Tremper  12

14.Madison Memorial   12

17.Fort Atkinson   11

18.Ashwaubenon   10

18.Somerset   10

18.Benton-Scales Mound-…   10

18.Germantown   10

22.Greenfield    8

22.Denmark    8

22.Johnson Creek  8

22.Homestead    8

26.Oak Creek     7

27.Three Lakes/Phelps  6

27.  Fond Du Lac       6

27.Richland Center  6

27.Slinger  6

31.Kenosha Indian Trail  5

32.Albany  4

32.Kenosha Bradford. 4

32.Whitefish Bay   4

35.Northwestern   3.5

35.New Berlin West   3.5

37.Neenah   3.25

38.DC Everest    3

38.Lakeland    3

38.Brookfield Central   3

38.South Milwaukee   3

38.Janesville Parker   3

38.Green Bay Preble   3

44.Cashton   2

44.Wilmot Union    2

46.Dodgeland     1

46.Oshkosh West   1

46.Watertown    1

46.Wisconsin Dells   1

50.West Bend East   .25

50.Racine Park    .25

.

Girls Track place 3rd at Neenah Varsity Reserve/JV Indoor Invitational

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

.

The Fond Du Lac Girls Track & Field team participated in their 2nd Varsity Reserve/JV meet last night in Neenah. Congratulations to all the athletes that competed and supported their teammates.

Complete Results can be found here: https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=368864&show=all

Top Performances:

Gianna Trotter 1st place Triple Jump. Also moved to 6th all time on the Freshman Top 10 list.

Grace Groeschel – 2nd place Triple Jump

Gabrielle McGregor – 3rd place 200m hurdles

4x400m relay 3rd place Imani Napier, Gianna Trotter, Summer Splinter, Gabrielle McGregor

4x800m relay 3rd place Autumn Ogie, Delaney Wendt, Olivia Bohn and Amelia Birschbach

.

Girls 55 Meter  (Prelims)

8.74    Liliana Birchbach    9

10.7     Brea Hagen            12

Girls 55 Meter Hurdles

Finals  4th    10.58     Morgan Wallendal   10

Prelims  7th   10.74     Gabrielle McGregor  9

Girls 200 Meter Hurdles

3rd   34.91   Gabrielle McGregor  9

7th   37.06    Morgan Wallendal   10

Girls 200 Meter Dash

4th    30.62    Calli Haus   9

12th   34.14   Grace Groeschel   11

Girls 400 Meter Dash

8th      1:18.10   Liliana Birchbach    9

13th    1:34.03   Michelle Penafiel     9

Girls  4×160   Meter Relay

4th   1:41.72     Naomi Halper – Imani Napier – Gianna Trotter  – Morgan Wallendal

Girls   4×400  Meter Relay

3rd   5:10.14   Naomi Halper –  Summer Splinter –  Gabrielle McGregor – Imani Napier

Girls   4×800  Meter Relay

3rd   14:04.76   Autumn Ogie – Delaney Wendt –  Olivia Bohn – Amelia Birschbach

Girls High Jump

Kallie Daniels     9

Girls Long Jump

4th      15-02.00      Calli Haus    9

14th     11-06.75     Jodie Burns  10

15th     11-00.75      Jaanika Rosenthal    11

Girls Pole Vault

6th     6-06.00   Kiya Petik      12

Girls Triple Jump

1st     31-08.50         Gianna Trotter    9

2nd    29-01.50         Grace Groeschel   11

Girls Pole Vault

Kiya Petik    12

Girls Shot Put

8th        28’  00.75    Dquaria Holmes   9

10th      26.00.75     Karissa Larson   11

13th      23.03.25      Sydney Petrie     9

.

Varsity – Womens Team Scores

1.Neenah      220

2.Appleton East     86

3.Fond Du Lac  53

4.Oshkosh North  33

5.Gibraltar              32

6.Oshkosh West    31

7.Tigerton              22

.

Girls Indoor Track place 2nd @ Red Hawk Challenge

The Fond Du Lac Girls Track & Field team participated in their 3rd Varsity meet at Ripon College. Congratulations to all the athletes that competed and supported their teammates. The athletes did a great job of competing through soreness and fatigue to finish 2nd as a team, which like last week is an amazing accomplishment considering we don’t emphasis winning meets. We treat all meets up until conference(May 13th) as “competitive practices” so as a result of that we usually don’t place very high as a team. So last night was another great team performance.

Complete results can be found here: https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=364110&show=all

Top Performances:

Calli Haus: Broke the school record in the 60m dash with a time of 8.39. Previous record was 8.46 held by Nicole Lord.

Madison Hughes: 1st place 3200m Run

Brooke McDowell: 2nd place 60m Hurdles

Calli Haus: 2nd place High Jump

Ally Schmitz: 2nd place 1600m Run. Moved to 2nd place all time on the Freshman Top 10 list. Also moved to 10th on the All Time Top 10 List.

Amelia Wehner: 3rd place Triple Jump

4x200m Relay: 3rd Place Alayna Blank, Vanessa Colchado, Shelby George, Jenna Roth

Amelia Wehner: 4th place High Jump

4x400m Relay: 4th place Brooke McDowell, Alayna Blank, Jenna Roth, Calli Haus

Sydney Arndt: 6th place 200m Dash. Also moved to 10th on the Freshman Top 10 List.

Sydney Arndt: 6th place Long Jump. Also moved to 8th place on the Freshman Top 10 List

.

Fond du Lac Individual & Relay Results

Girls 60 Meter  (Prelims)

8.39    Calli Haus     9

8.61   Vanessa Colchado    11

Girls 60 Meter Hurdles

2nd     9.98     Brooke McDowell   12

Girls 200 Meter Dash

6th     28.30   Sydney Arndt         9

13th  29.62  Jaimie Deschand   9

Girls 400 Meter Dash

7th     1:05.99   Jaimie Deschand   9

16th   1:11.81    Naomi Halper       10

Girls 800 Meter Run

14th    2:47.50     Morgan Blank   9

27       3:17.76     Autumn Ogie     9

Girls 1600 Meter Run

2nd    5:22.52    Ally Schmitz         9

9th     5:51.30    Sarah Schaefer   12

Girls 3200 Meter Run

1st    12:02.48     Madison Hughes   12

Girls  4×200   Meter Relay

3rd   1:55.78     Alayna Blank – Vanessa Colchado – Ashley Arndt  – Jenna Roth

Girls   4×400  Meter Relay

4th    4:27.94    Brooke McDowell –  Alayna Blank –  Jenna Roth – Sydney Arndt 

Girls   4×800  Meter Relay

5th   10:45. 38   Madison Hughes – Sarah Schaefer – Amber Franzen – Ally Schmitz

Girls High Jump

2nd     5’           Calli Haus   9

4th     4’ 10”    Amelia Wehner   12

Girls Long Jump

6th       15’ 8.25”    Sydney Arndt     9

16th     13’  4”        Shelby George  11

Girls Triple Jump

3rd      31’  10.75”      Amelia Wehner   12

10th    29’  10”           Kiya Petik      12

Girls Pole Vault

Kiya Petik    12

Girls Shot Put

12th      31’ 3”    Morgan Wallendal   10

16th     29’ 5”     Gianna Trotter          9

.

Varsity Team Scores – Women’s

1.  Sun Prairie.                      92

2.  Fond du Lac         62

3.  Kaukauna                        61.5

4.  Ashwaubenon                53

5.  Pulaski.                            47

6.  Hortonville                      34.5

7.  Xavier                             33

8.  Little Wolf (Manawa)     32

9.  Stoughton                      28
10.  Kewaskum                    21

10  .Brillion                        21

12.  Adams-Friendship         20

13  .Waupun                         12

13. .Home School Eagles    12

15.  Waukesha South           10

16.  Lake Mills                     7

.

Girls Indoor Track place 4th @ Oshkosh Invitational

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

.

Go to link below for complete for complete Oshkosh Large School Invite Indoor Meet

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=371982&show=all

Last night the Fond Du Lac Girls Track & Field team participated in their 2nd Varsity meet. Congratulations to all the athletes that competed and supported their teammates. Many personal records for the season and a few lifetime PR’s were set as we continue to build and improve each week. The team finished 4th, which is an amazing accomplishment considering we don’t try to win meets, fill all the events or put athletes in their best events. We treat all meets up until conference as “competitive practices” so as a result of that we usually don’t place very high as a team. So last night was a great accomplishment team wise for us.

Top Performances:

Sydney Arndt – 1st place 60m hurdles

Brooke McDowell – 2nd place 60m hurdles. Moved to 2nd place all time on the Top 10 List with. 9.82

Madison Hughes – 3rd place 3200 m run

Ally Schmitz – 4th place 800m run. Moved to 3rd place all time on The Freshman Top 10 List.

4x800m relay – 5th place Ally, Sarah, Amber and Madison

4×400 m relay – 5th place Brooke, Alayna, Jenna, Sydney

Amelia Wehner – 6th place High Jump

4x200m relay – 6th place Alayna, Vanessa, Jenna, Ashley

Vanessa Colchado moved to 4th all time on the Top 10 List in the 60m dash with 8.61

http://fonddulac.trackcentral.net/secure/reportoutput/MeetPerformancesOshkoshLargeSchoolIndoorInviteVarsity_Hollanquest27763.html

.

Oshkosh Large School Invite – Girls

Girls 60 Meter

8. 61   Vanessa Colchado    9

9. 07   Jamie Deschand    9

Girls 60 Meter Hurdles

1st    9. 65   Sydney Arndt    9

2nd   9. 82   Brooke McDowell   12

Girls 400 Meter Dash

12th  1:06. 09   Jaimie Deschand   9

Girls 800 Meter Run

4th  2:25. 79    Ally Schmitz   9

Girls 3200 Meter Run

3rd   12:02. 17    Madison Hughes   12

Girls  4×200   Meter Relay

6th   1:54. 55     Alayna Blank – Vanessa Colchado – Jenna Roth – Ashley Arndt  

Girls   4×400  Meter Relay

5th    4:23. 56    Brooke McDowell –  Alayna Blank –  Jenna Roth – Sydney Arndt  

Girls   4×800  Meter Relay

5th   10:45. 38   Madison Hughes – Sarah Schaefer – Amber Franzen – Ally Schmitz

Girls High Jump

6th     4’ 10”    Amelia Wehner   12

11th   4’ 10”    Calli Haus   9

Girls Triple Jump

9th     31’ 4”           Amelia Wehner   12

14th   29’ 5. 25”        Kiya Petik   12

Girls Pole Vault

Kiya Petik    12

Girls Shot Put

25      27’ 3”      Jada Adams   10

27      26’ 11”    Gianna Trotter   9

.

Team Scores

1.Waukesha West  82

2.Wisconsin Lutheran  79

3.Oak Creek  76

4.Fond Du Lac  42

5.Bay Port  37

6.Waukesha North. 35

7.Hartford Union  24.5

8.Green Bay Southwest  23

9.Neenah. 22

9.Oshkosh North. 22

11.Kaukauna. 21

12.Ashwaubenon  18

13.West Bend East  17

14.Waukesha South. 16

15.Oshkosh West  12

16.De Pere  11

17.Plymouth  7.5

.

Girls Indoor Track @ Manitowoc Invitational 3/22/19

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

Go to link below for complete for complete Manitowoc Pam Kjono Indoor Meet

https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/353370/results

.

Manitowoc Pam Kjono Indoor Meet   

Girls 55 Meter Hurdles

8th      10. 54     Morgan Wallendal    10

10th    10. 66     Gabrielle McGregor   9

Girls 55 Meter Dash

17th    8. 44   Natalie Kolb   9

Girls 200 Meter Dash

6th   29. 52     Jenna Roth   12

7th   29. 73    Jaimie Deschand   9

Girls 400 Meter Dash

6th  1:09. 38   Jaimie Deschand   9

9th  1:10. 58  Jenna Roth   12

Girls 800 Meter Run

21   3:10. 05   Autumn Ogie    9

26   3:30. 81   Olivia Bohn      9

Girls 1600 Meter Run

13       6:40. 32    Morgan Blank    9

20       7:27. 55    Natalie Lord      11

Girls  4×160  Meter Relay

15th    1:44. 71    Natalie Kolb – Ruby Millan – Imani Napier – Aaliyah Means

Girls   4×200  Meter Relay

13th    2:46. 17   Summer Splinter – Aaliyah Means – Grace Groeschel – Shelby George

Girls   4×400  Meter Relay

12th    4:59. 32   Calli Haus – Mitza Medellin – Summer Splinter – Morgan Wallendal

Girls High Jump

3rd     5.00    Calli Haus   9

Girls Long Jump

11th     13’  4.75”    Shelby George   11

Girls Triple Jump

8th            29’           Kiya Petik   12

14th       27’ 4. 5”     Grace Groeschel  11

Girls Pole Vault

9th      6’ 6”        Kiya Petik    12

                           Mitza Medellin   12

Girls Shot Put

26      24’ 1. 25”      Danika Schels   12

28      21’  8”           Sydney Petrie    9

.

Womens Varsity

1

De Pere

92

2

Manitowoc Lincoln

81.5

3

Kaukauna

67.5

4

Two Rivers

67

5

Ozaukee

53

6

Kimberly

48

7

Sheboygan Falls

39

8

Plymouth

33.5

9

Mishicot

30

10

Random Lake

23

11

Reedsville

20.5

12

Fond Du Lac

16

13

Manitowoc Lutheran

15

14

Chilton

14

15

Kewaunee

12

16

Elkhart Lake-Glenbeulah

6

16

Gibraltar

6

.

Fond du Lac places 12th at Stevens Point Invitational

Go to Link below for complete FVA FDL Girls Track – stats & standings

http://www.fvasports.net/page/show/1251347-girls-track-and-field

Go to link below for complete Girls Stevens Point Invitational

https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=364126&show=all

Varsity – Womens

1

Stevens Point

65

2

Kimberly

53

3

DC Everest

52

4

Appleton North

47

5

Kaukauna

39

6

Bay Port

36

7

Wisconsin Dells

29

8

Ashwaubenon

26

9

Oshkosh West

25

10

Mosinee

20

11

Neenah

19

12

Fond Du Lac

18

13

La Crosse Logan

13.5

14

Wausau East

12

14

Hortonville

12

16

Auburndale

11

16

Baraboo

11

18

Iola-Scandinavia

10

18

Marshfield

10

20

Wild Rose

8

20

Seymour

8

22

Nekoosa

7

23

Lourdes Academy

6

24

Rosholt

4

25

Reedsburg Area

2

26

Marathon

1.5

.

Fond du Lac Individual Results

Girls  60 Meter Hurdles

1st      9.47    Sydney Arndt   9

4th     10.02   Brooke McDowell   12

Girls 400 Meter Dash

49   1:18.03    Emma Guelig   12

51   1:18.79   Summer Splinter  9

Girls 800 Meter Run

32  2:54.41   Morgan Blank   9

Girls 1600 Meter Run

7th     5:37.48    Madison Hughes   12

8th     5:38.33    Ally Schmitz    9

Girls  4×200 Meter Relay

11th    1:59.33   Naomi Halper – Vanessa Colchado – Alayna Blank – Ashley Arndt

Girls   4×400 Meter Relay

10th   4:35.89   Emily Elford – Sydney Arndt – Ally Schmitz – Brooke McDowell

Girls High Jump

10th     4.10    Calli Haus   9

30     4.06   Amelia Wehner  12

2019-05-24T11:52:21-05:00March 4th, 2019|Girls Track And Field|