Fond du Lac’s Luke Loewe and Waupun’s Marcus Domask were named honorable mentions on the 2017 Associated Press boys basketball all-state team, released on Friday night.

Loewe, a senior, averaged 20.1 points per game while shooting over 55 percent from the floor in leading Fond du Lac to a 15-9 record this season. Despite missing the first four games of the year while recovering from a car crash, Loewe was named first team All-Fox Valley Association and also earned a spot on the Wisconsin Basketball Coaches Association Division 1 all-state squad. In addition, Loewe was recently named the 2016-17 Action Reporter Media All-Area Boys Basketball Player of the Year.

 

2017 ASSOCIATED PRESS ALL-STATE BOYS BASKETBALL TEAM

Player of the year: Kobe King, La Crosse Central (unanimous).

Coach of the year: Jim Myers, Barneveld.

FIRST TEAM

Kobe King, 6-4, sr., La Crosse Central

Joey Hauser, 6-8, jr., Stevens Point

Terrence Lewis, 6-6, sr., Milwaukee Riverside

John Diener, 6-4, jr., Cedarburg

Jordan McCabe, 6-0, jr., Kaukauna

SECOND TEAM

Chris Knight, 6-8, sr., Madison Memorial

Tyrese Haliburton, 6-5, jr., Oshkosh North

Mitch Listau, 6-4, jr., Waunakee

Koreem Ozier, 6-1, sr., Racine Case

Hunter Plamann, 6-1, jr., Appleton Xavier

THIRD TEAM

JC Butler, 6-5, jr., Racine Prairie

Bennett Vander Plas, 6-8, sr., Ripon

Tyler Herro, 6-5, jr., Whitnall

Tyree Eady, 6-5, sr., Middleton

Bailey Kale, 6-0, sr., La Crosse Central

FOURTH TEAM

Trevell Cunningham, 5-11, sr., Arrowhead

Owen Hamilton, 7-1, sr., Prescott

Will Chevalier, 6-8, sr., Kimberly

Drew Blair, 6-3, jr., Stevens Point

Alex Arians, 6-4, sr., Madison Edgewood

HONORABLE MENTION

Brennen Banks, sr., Evansville; Mandela Deang, jr., Madison Edgewood; Alec Fruin, sr., Beloit Turner; Will Schwartz, sr., Darlington; Jake Schroeckenthaler, jr., Monona Grove; Tyler Hughes, sr., Onalaska; Luke Reader, jr., Bangor; CJ Siegel, jr., La Crosse Logan; Chris Thompson, jr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Jalen Zubich, sr., Onalaska; Tyler Fuerlinger, sr., Columbus Catholic; Osy Ekwueme, sr.,Medford; Neal Cerveny, sr., Gresham; Nate Schmidt,sr., Shiocton; Trevor Cook, sr., Washburn; Ryan Krueger, sr., Hortonville; Nate Schmidt, sr., Shiocton; Bryce TeKulve, sr., Luxemburg-Casco; Jordan Nolle, sr., Bay Port; Sam Ferris, jr., Appleton Xavier; Alex Ohde, sr., Chippewa Falls McDonell; Jaxon Knotek, jr., River Falls; Xavier Cummings, sr., Hayward; A.J. Hendrickson, sr., Pecatonica; Marlon Ruffin, jr., Sun Prairie; Matthew Myers, sr., Barneveld; Alex Ranney, sr., Lake Mills; Storm Murphy, sr., Middleton; Keshawn Justice, jr. Madison East; Brady Wagner, sr., Lake Mills; Luke Loewe, sr., Fond du Lac; Marcus Domask, soph., Waupun; Luke Goedeke, sr., Valders; Shane Wissink, sr., Oshkosh North; Eddie Muench, sr., Ripon; Gage Malensek, soph., Brookfield Central; Carlos Curtis, jr., Milwaukee Riverside; Andrew Lewis, sr., Milwaukee Vincent; Deontay Long, soph., Milwaukee Washington; Garrett Nelson, sr., Beaver Dam; Brandon Hau, sr., Mukwonago; Alou Dillion, sr., Wauwatosa West; Terrance Banyard, sr., Destiny; Tyree Ellis, sr., Milwaukee Washington; Drew Yetka, sr., Oak Creek.